Енергетики розповіли про причини, через які ламаються електроприлади у прикарпатців


Мешканці різних районів Івано-Франківська скаржаться на часті нічні вимкнення електроенергії на кілька хвилин.

Вони побоюються,   що після цього можуть вийти з ладу електроприлади. А у середу, 20 березня, без електропостачання майже на 20 хвилин залишилася частина центру міста. Зникло світло і на вулиці Грюнвальдській, де розташовується редакція нашої газети. Після цього однин із мешканців сусідніх будинків поскаржився, що у нього «згорів» електроприлад. Збитки, за теперішніми мірками, не надто великі. Тож чоловік не шукатиме винних, які б мали відшкодувати йому завдані збитки. Мовляв, не хоче з цим зв’язуватися, бо  у підсумку «може вийти собі дорожче». «Західний кур’єр» вирішив з’ясувати, чи так це насправді і як мешканцям діяти у подібних ситуаціях?

Фахівці наголошують, що в процесі експлуатації до пошкодження чи виходу з ладу електроприладів можуть призвести різні чинники. Серед них найчастіше називають несправність внутрішніх мереж електропостачання або не правильне їх влаштування, використання пошкоджених електроприладів, одночасну роботу багатьох енергоємних приладів чи використання техніки з порушенням вимог заводу-виробника. Усе це може спричинити коротке замикання і пошкодження та вихід із ладу електротехніки. Саме тому у таких випадках слід чітко розподіляти межі відповідальності надавачів послуг з електропостачання, щоб знати до кого звертатись за допомогою і відшкодуванням збитків, коли техніка вийшла з ладу.

Розподіл відповідальності енергетики проілюстрували на прикладі багатоповерхового будинку. Отже, внутрішньоквартирну електропроводку обслуговує власник і саме він повинен дбати про її справність. Якщо електромережа у квартирі спроектована чи влаштована не за відповідними правилами, то відповідальність за вихід техніки з ладу – на власникові квартири. Відповідальність за внутрішньобудинкові мережі (міжповерхові, щитки на сходових клітках, освітлення на горищах та в підвалах) несуть балансоутримувачі чи управителі будинків – обслуговуючі організації, ЖЕО, КП «Дирекція замовника», КЕЧ району. Лінії електропостачання до розподільчих щитків у будинках можуть перебувати на балансі АТ «Прикарпаттяобленерго», або балансоутримувачів – у кожному випадку по-різному, тому важливо встановити, хто саме обслуговує такі мережі. А от обслуговування розподільчих електромереж 0,4-10 кВт, а також трансформаторних розподільчих пунктів для подачі електроенергії здійснює АТ «Прикарпаттяобленерго».

Директор філії «Центральна» АТ «Прикарпаттяобленерго», що обслуговує території колишніх Івано-Франківського та Лисецького районів електромереж, Ігор Пархуць каже, що від вимкнення електроенергії будь-які електроприлади не можуть виходити з ладу. Нетривалі нічні вимкнення він пояснює необхідністю підготовки перепідключення мереж для планових ремонтних робіт, а минулотижневе відключення у середу – аварією на кабельній лінії 10 кВт. «При вимкненні електроенергії прилади не можуть «горіти». Якщо так стається, значить є якісь несправності в мережах, – каже І. Пархуць. – Вночі відключення до трьох хвилин відбуваються для перепідключення споживачів за ремонтними схемами, щоб вдень проводити планові ремонти і щоб це не призводило до аварійних вимкнень. А  у середу, 20 березня, сталася аварія на лінії 10 кВт, внаслідок чого 19 хвилин без електропостачання був цілий район міста».

Водночас він зазначив, що до кожного випадку, коли у людей виходить із ладу електротехніка, треба підходити індивідуально. «Техніка може вийти з ладу від перепаду напруги, але тоді уже не у якійсь одній квартирі, а масово. Такі випадки є поодинокими, – каже І. Пархуць. – Півроку тому на високовольтній підстанції у Крихівцях внаслідок збою релейного захисту відбувся стрибок напруги до 300-400 Вт і у людей масово погоріли електроприлади. Ми це визнали, і людям, які до нас із цього приводу зверталися, збитки відшкодували». Але більшість випадків, коли техніка виходить із ладу, за словами енергетиків, стаються через неякісне обслуговування саме внутрішньобудинкових мереж, за які відповідають або власники квартир, або балансоутримувачі, управителі, ЖЕО. Крім того, мешканці іноді самі нехтують правилами влаштування електромереж, експлуатації електроприладів, інструкціями з використання їхніх заводів-виготовлювачів тощо.

Якщо ж споживачі впевнені, що прилади вийшли з ладу не з їхньої вини, їм треба звернутися з письмовою заявою у Центр обслуговування клієнтів філій АТ «Прикарпаттяобленерго» за місцем проживання з описом ситуації, що склалася. За заявою створюють комісію, яка виїжджає на місце події, проводить обстеження електромереж та складає відповідний акт. Також комісія перевіряє сам факт наявності зіпсутої через стрибок напруги техніки. На основі акта комісія визначає, хто відповідальний за аварійну ситуацію: оператор системи розподілу (обленерго), балансоутримувач-житлово-експлуатаційна організація, що обслуговує енергомережі, чи споживач. Якщо підтверджується, що аварія сталася з вини оператора системи розподілу, за наявності підтвердних документів від ліцензованого сервісного центру про те, що вихід з ладу техніки стався саме через стрибок напруги, обленерго відшкодує вартість ремонту. В інших випадках споживач отримує обґрунтовану відмову.

Як вдалося з’ясувати, у подібних ситуаціях, принаймні мешканці обласного центру, практично не звертаються за допомогою ні до управління прав захисту споживачів головного управління «Держпродспоживслужби» в області, ні до регіональних підрозділів захисту прав споживачів у сфері газо- , електропостачання Національної комісії з регулювання енергетики та комунальних послуг і «Держенергонагляду».

Енергетики радять Як вберегти електротехніку від пошкоджень:

1. Влаштовувати електромережі згідно з правилами, затвердженими законодавством.
2. Підключати електроприлади з врахуванням вимог інструкцій з експлуатації та вимог заводу-виробника приладів.
3. Слідкувати за справністю внутрішньої електропроводки (у приватних будинках та квартирах належний стан внутрішньої електропроводки забезпечує власник).
4. Не перевантажувати мережі, вмикаючи одночасно велику кількість енергоємних електроприладів, особливо у будинках старого житлового фонду.
5. Встановити обмежувачі від перенапруг.