Галичани готуються виїздити. Тікати від війни чи на вакації?
На Галичині триває бум на закордонні паспорти. В усіх місцевих відділеннях Міграційної служби України шалені черги. Люди сомоорганізовуються, складають письмові списки і пильно стежать аби у кабінет прийому документів поза цими списками не проліз хтось зі «своїх».
У Львові, бажаючі отримати закордонний паспорт, навіть викликали до відділення МСУ на вул. Залізнична представників Правого сектору і ті з бітами в руках встановлювали там порядки. Помогло. Службовці прийшли до тями і відтоді не вважають одних рівнішими за інших. Без ексцесів тим часом у Тернополі та Франківську, хоч черги там теж дай Боже.
Минулоріч упродовж січня-березня управління Державної міграційної служби в Тернопільській області оформило й видало закордонні паспорти більше 10 тисячам осіб. А за такий період цього року – 17 тисячам.
У Івано-Франківській області ситуація аналогічна. Кількість виданих у цьому році закордонних піспрортів у порівнянні з трьома першими місяцями минулого року збільшилась на 88%. (24 тисячі цього річ, майже 13 тисяч у 2013).
Лідерство за Львівщиною. За перший квартал тут видали 42 тисячі закордонних паспортів (на 16 тисяч більше, аніж за такий самий період минулого року). Державній міграційній службі доводиться працювати в напружених умовах, приймаючи по 80 відвідувачів щодня.
Три причини – видимі
Начальник головного управління Державної міграційної служби у Львівській області Ярослав Скиба розповів «Z», що такий ажіотаж викликаний кількома причинами. Перша з них пов’язана з подіями в Криму – значна частина жителів області проводила свій літній відпочинок саме на півострові, однак після анексії Криму Росією плани доведеться змінити, а для цього потрібно виробляти закордонний паспорт.
Крім того, жителі Львівщини, які працюють в Росії, також почали виробляти закордонні паспорти на тлі постійних заяв російської сторони про те, що незабаром в’їзд до цієї країни буде можливий тільки на основі закордонного паспорта.
А третьою головною причиною стало те, що в Шенгенській зоні також введено зміни до правил перебування. Там заборонили перебувати з паспортами, які продовжені понад 10 років.
Погоджується з думкою свого львівського колеге і перший заступник начальника Управління ДМС в Івано-Франківській області Андрій Якуб'як. Він каже, що у більшості людей, які зараз подають документи на виготовлення закордонного паспорта спливає термін старого документу.
«Лише 5-6% громадян зізнаються, що у випадку ускладнення ситуації в країні, хочуть бути готовими мігрувати за кордон. Наспрпавді люди здебільшого готуються до сезону відпусток, або ж для виїзду на заробітки в Польщу, Іспанію, Італію", – ділиться спостереженнями пан Якуб’як.
Натомість головний спеціаліст зі зв’язків із громадськістю ДСУ в Тернопільській області Ірини Бойко не вважає підготовку до сезону відпусток головною причиною «паспортного буму». Вона переконана, що до цього людей найперше спонукає все ж нестабільна ситуація в Україні. А друге – введення нових правил в’їзду власне Російською Федерецією, де багато галичан перебувають на заробітках.
У головному офісі львівського управління ДМС пополудні не видно ажіотажу, перед дверима кабінетів сидять та стоять до десяти людей.
«У мене номер 48, то я думаю, що за півгодини туди зайду, бо на кожну людину витрачають по 10 хвилин» – розповідає комусь в слухавку мобільного телефону одна з жінок, що стоять у черзі.
Як з’ясовується, люди прийшли виробляти закордонні паспорти з різних міркувань, але панічних настроїв у зв’язку з кримською війною чи постійним мусуванням того, що незабаром Росія нападе на материкову Україну, немає.
Наприклад пані Лілія розповіла «Z», що виробляє новий паспорт, бо закінчилася дія старого. А чутки про те, що українці масово виробляють паспорти, щоби у випадку війни виїхати за кордон, називає «жартами».
Її сусідка по черзі Аня, навпаки вважає, що після Майдану все більше українців хочуть залишитися вдома і розбудовувати власну країну. А вона виробляє паспорт, бо хоче влітку поїхати до сестри в гості. «І обов’язково повернутися додому» -- цілком серйозно каже дівчина.
Ще одна відвідувачка розповіла, що виробляє паспорт, бо їй запропонували роботу.
«Зараз цей наплив з видачі закордонних паспортів дещо зменшився, хоча цього року їх виготовляють набагато більше, ніж минулого. – розповідає Ярослав Скиба. – За перший квартал цього року ми виготовили на 16 тисяч паспортів більше, аніж за перші три місяці минулого року».
За його словами, минулого року на Львівщину припадав кожен десятий закордонний паспорт, виготовлений в Україні. Відтак це зумовлювало вельми напружений графік роботи працівників територіальних органів ДМС в області.
«Люди мають свій потенціал, працівник має певну норму – до 60 осіб в день. А коли йдеться про 85-90, то це забагато – можуть бути помилки в документах, плюс велике психологічне навантаження. І якщо в такому режимі людина працює всі п’ять днів, то це виснаження організму» – каже начальник головного управління ДМС у Львівській області.
За словами пана Скиби, управління працює над тим, щоби жителі кожного району Львівщини мали можливість оформляти закордонні паспорти в своїх райцентрах, однак поки що в 9 районах такої можливості немає. Складно сказати, чи збільшиться число цих районів цього року з огляду ситуацію в державі.
Ігри підсвідомості
Трохи з іншого боку бачать ситуацію психіатри та психологи. На їх думку, українське суспільство переживає посттравматичний розлад після подій на Майдані, особливо, після масового убивства людей в лютому цього року. Відтак бум за закордонними паспортами може свідчити про те, що люди підсвідомо намагаються захисти себе й таким чином, серйозно розглядаючи еміграцію як один зі способів. Таку думку «Z» висловив завідувач відділу №1 Львівського обласного психоневрологічного диспансеру Ростислав Гривул.
«Щодо зростання числа закордонних паспортів, я не думаю, ще це просто бажання на кшталт не виходить їхати в Крим, то їдемо за кордон. На тлі всіх цих подій різко зріс рівень тривоги в суспільстві, воно готується до небезпеки. Суспільство пробує себе захистити і одним зі способів є еміграція у випадку якихось драматичних подій щоби вижити, бо це не питання смаків чи розваги, це питання виживання. Люди це часто роблять на підсвідомому рівні, не усвідомлюючи до кінця, навіщо їм паспорт – але як треба буде, то ним скористаються» – сказав пан Гривул.
Як каже психіатр, дотепер багато людей тримають невідкладні аптечки і торби на випадок евакуації, що свідчить про те, що така ситуація залишається реальним викликом для їх життя, відтак вони намагаються забезпечити свої базові потреби.