Гроші Майдану


За час Майдану та за період, відколи в Україні триває неоголошена війна, калушани зібрали майже 1,5 млн. гривень. Це — обліковані кошти, адже внесок калушан, насправді, є значно більшим. Проте, “Вікна” вирішили з’ясувати, як використовували кошти громади, скільки залишилося і під які проекти будуть задіяні ці матеріальні ресурси.

Громада Калущини підтримувала Майдан не лише морально, але й — матеріально: калушани несли до Комітету опору диктатурі гроші, продукти і теплі речі. За час Майдану громада міста та району зібрала більше, ніж 1,2 млн. гривень. За ці кошти відбувалося фінансування потреб Майдану. Станом на 17 березня залишок становив 417 тис. гривень.

За словами члена громадського координаційного штабу Богдана Петрини, з цих коштів близько 56 тис. гривень виділили для третьої патрульної роти, яка дислокується у Калуші. Військові ще у березні виїхали на Схід за наказом командування і беруть активну участь у бойових діях. За кошти громади для них закупили, зокрема, бронежилети та каски. Крім того, Громадський комітет фінансував калушан, які перебували на Майдані після подій 18-21 лютого — по 2 тис. гривень на тиждень. З березня — це близько 30 тис. гривень. Зараз, каже Богдан Петрина, для калуських “майданівців” виділили ще 13 тис. гривень: на оплату вантажної машини, яка би змогла перевезти придбані за кошти громади пічки-”буржуйки”, лампу УФО, міні-електростанцію, та — на квитки на зворотній проїзд для 23-х калушан.

Станом на середу, 11 червня, залишилося 308 тис. гривень.

Громадський комітет досі не оприлюднив детального звіту про кошти громади, лише — коротку помісячну інформаційну довідку. Богдан Петрина обіцяє: звітуватимуть на вічі.

— Ми обговорювали різні варіанти про те, як використати кошти, які залишилися. На зібранні “штабу” вирішили проплатити до 30 тис. гривень на упорядкування могил воїнів ОУН на старому цвинтарі — до нас звернувся голова Станиці ОУН-УПА у Калуші Степан Петраш. Решта будемо вирішувати сьогодні на засіданні штабу. Є батальйон у Делятині, де служать хлопці із Калущини, — їм потрібно допомогти. Хочемо трохи і закумулювати грошей — бо будуть вибори до Верховної Ради восени. Може, треба буде автобуси відправляти, — каже Богдан Петрина.

ГРОШІ ДЛЯ ЗАХИСТУ МОВИ — НА МАЙДАН

У 2012 році всього за два тижні калушани зібрали на захист рідної мови майже 40 тис. гривень. Був утворений спеціальний координаційний штаб, а гроші збирали у терміновому порядку, в основному — із працівників бюджетної сфери. Попри те, що Україна пережила кілька критичних моментів, які потребували реакції українських патріотичних сил, Калуш ініціативи не виявив. Спочатку — не хотіли “лізти поперед батька”, потім — чекали на ініціативу з області, щоб не їхати “на екскурсію” та не тратити дарма кошти. Потім влада просто не знала, що робити із зібраними громадою коштами. Обіцяли питатися думки громади, зокрема, і через ЗМІ.

Гроші, проте, простояли на рахунку два роки. І своє використання знайшли під час Майдану. Фактично, ці кошти стали першим стартовим капіталом Майдану: саме вони дали можливість відправити перші автобуси ще до того, як Комітет опору диктатурі акумулював гроші на подальшу “майданну” діяльність Калуша. Однак, владі не раз закидали про ці кошти: вони хоча і нікуди не поділися, але громадськість цікавило питання: а для чого збирали?

Зараз ситуація у країні — безпрецедентна: триває неоголошена війна, а українська армія, попри нібито мільйонні вливання, — “гола і боса”. Волонтери волають про допомогу, адже щодня на передовій гинуть люди, а десятки українських солдатів чекають на засоби індивідуального захисту та матеріально-технічну допомогу. Два роки тому “Вікна” пропонували кілька варіантів використання “мовних” коштів. Зараз варіант тільки один: підтримка українських військових — “своїх” чи “чужих”, не важливо. Адже, якщо Україну “охопить” війна, то, можливо, восени до Києва вже не буде кому їхати.

vikna.if.ua