Імітація активності чи fair play?
Минуло два тижні, відколи провалилася спроба комунальників демонтувати літник на Вічевому майдані. Рішення про демонтаж незаконно встановлених літніх майданчиків було прийняте виконкомом ще на початку червня. Однак комунальники взялися за роботу майже через два місяці. Той демонтаж швидше скидався на кумедну промоакцію. Втім, це тільки один штрих до не раз оголошеної міською владою боротьби з самовільно встановленими тимчасовими спорудами.
Директор департаменту ЖКГ Михайло Смушак, який ще напередодні анонсував запланований демонтаж з адресами об’єктів, вже наступного дня на своїй сторінці у Facebook повідомив, що комунальникам завадили «бритоголові братки», а міліція так і не приїхала.
Щодо двох інших майданчиків: на Незалежності, 35 власники самостійно його демонтували, а на майданчик біля "Піци плюс" власники отримали дозвіл. Таким чином, зганьбившись сьогодні на демонтажі, комунальники забезпечили узаконення двох майданчиків і знесення третього. Завтра продовжимо ганьбитись», - написав Михайло Смушак.
Отримання дозволу за один день після кількамісячної незаконної роботи літнього майданчика, з якого власники мали чималий прибуток, – це, з одного боку, добре для міського бюджету, бо підприємець заплатить більше. Проте дуже «вчасно». Цього могло б взагалі не статися, якби питання не вирішувалось.
У Львові, наприклад, була низка ініціатив проти літніх майданчиків, об’єднались навіть матері, які через надмірну кількість літників у центрі міста, начебто, не мали де проїхати з дитячими візочками. Однак літники були законно встановленими. Звично для Львова, це виявилось елементом бізнес-розбірок та публічним піаром, а не реальним вираженням громадської думки.
Проблема літніх майданчиків для Івано-Франківська типова і з власною історією, як хронічна хвороба. Взяти хоча б минулий 2013 рік. Після першого листопада всі літні майданчики мали бути демонтовані. Проте станом на кінець листопада демонтовано тільки три літники з 24-ох, які залишилися. Деякі з них демонстрували унікальну стійкість та готові були приносити власнику ледь не круглорічний дохід. На початку цього ж 2013 року, у лютому, розібрали літній майданчик на Грюнвальдській, 4, поруч з рестораном «Маракеш». Літник, про який мовиться, мав бути демонтований ще в 2010 році!
Проте були унікальні випадки й стосовно узаконення тимчасових споруд. Влітку минулого року десять членів виконкому проголосували за рішення надати дозвіл на встановлення літнього майданчика на пірсі міського озера у парку ім.Т.Шевченка. Не кажучи вже про санітарні норми, які були грубо порушені, безпека відвідувачів закладу перебувала під суттєвою загрозою, адже опори пірсу не ремонтувались десятки років.
Добре, що пірс витримав навантаження і не впав, а літник успішно пропрацював ціле літо. Як же важко було б знайти крайнього в разі нещасного випадку, можна тільки уявити, адже виконком – колегіальний орган. Пивний майданчик, як писали тоді ЗМІ, «у притаманній більшості подібних закладів Франківська жлобській стилістиці», ймовірно, приніс досить непоганий дохід власнику, бо розташування «жирне».
Саме влітку 2013 року виконком прийняв рішення про узаконення пивних майданчиків для підприємців, які спочатку встановили їх без дозволу. В цьому випадку за відповідне погодження підприємець мав сплатити +50% від вартості дозволу.
Згідно з офіційним повідомленням міської влади, станом на сьогодні створено три робочі групи, які повинні забезпечити знесення літніх торгових майданчиків на території міста, тих, які не мають належних дозволів. Існує план знесення літніх торгових споруд, з яким можна ознайомитись за посиланням http://www.mvk.if.ua/news/27422. Наприклад, вже в серпні гаряче має бути на вулиці Чорновола, де впродовж місяця мають демонтувати два літніх майданчики та одну МАФ. Цікаво, який сценарій буде цього разу? Імітація чи все-таки fair play?