Крадене шкодить здоров’ю. Чи безпечно у Франківську купувати рибу


Штрафи за незаконний вилов риби невисокі, тому браконьєрів не зупиняють. Якщо зловлене продають, то нелегально, тож їхній товар ніхто не перевіряє – можна купити не лише крадену, а і хвору.

Штрафи треба збільшити

Працівники рибоохорони браконьєрів, звісно, десь там ловлять і штрафують. Сума штрафу залежить від кількох чинників, пише Репортер

«За не грубе порушення, наприклад, ловлю у непризначеному місці чи забагато гачків – штраф від 34 до 68 грн, – каже Руслан Чорненький, начальник рибоохорони області. – За грубе порушення – рибальство за допомогою електроструму, отруйних речовин – від 340 до 680, якщо немає збитків. Якщо є збитки державі й виловлена риба – червонокнижна, доведеться заплатити значно більше».

Штраф за червонокнижну рибу залежить від її розміру та ваги, а ще від рідкісності. Наприклад, за одного виловленого чопа – 264 грн, а от за прісноводну стерлядь – 48 тисяч. Також штрафують за вилов риби забороненими способами: сітками, острогами, електровудками, баграми. Але браконьєрів це не надто зупиняє.

«Люди незаконно ловлять рибу поколіннями: якщо біля річки живе дід, який займається браконьєрством, його внук теж це робить. Зараз їх стало трохи менше, бо люди повиїжджали за кордон, – розповідає Чорненький. – На Бурштинському водосховищі, наприклад, зараз діє промислове рибальство, де працюють колишні браконьєри і ловлять рибу вже легально. Якщо йдеться про промислову водойму, то туди ніякий браконьєр не піде, бо там чергує сам промисловик».

Зараз на Прикарпатті триває двомісячник з нересту форелі. Ловити цю рибу заборонено взагалі, а нині ще й штраф за це більший.

«Двомісячник розпочався 10 жовтня і завершиться 10 грудня, – говорить Руслан Чорненький. – У нашому регіоні багато струмкової форелі. У нерест штраф за її вилов зростає, бо тоді її легше спіймати, вона скупчується, готується до розплоду. Також через нерест по цілій Україні від 1 квітня по 10 червня заборонено ловити всі види риб. Потім починаються зимувальні ями. Якісь обмеження, заборони є практично цілий рік – на це треба зважати».

За тиждень дії заборони рибоохорона спіймала трьох порушників. Вони ловили форель на річках Свіча, Сукіль і Лужанка в Долинському й Болехівському районах. За це двом світить по 442 грн штрафу, а третьому – 170, бо він ловив рибу лише зі спортивного інте­ресу, а потім відпускав. За словами Руслана Чорненького, штрафи давно треба збільшити.

«Якщо порушник купив дороге споряд­ження, для нього цей штраф нічого не значить. Він заплатить і потім знову піде ловити рибу. Ці правила діють ще з 1997 року, їх давно треба поміняти», – каже начальник рибоохорони області.

Усе розкаже луска

На ринках у Франківську товар контролює Держпродспоживслужба. Перед тим як виставити живу чи морожену рибу на прилавки, її перевіряють у лабораторії.

«Спочатку дивимося на зовнішні ознаки, звертаємо увагу на колір зябер, луски, – розповідає головний лікар-ветеринар міської державної лабораторії ветсанекспертизи Роман Панишак. – Якщо риба підозріла, ми її забираємо на дослідження на свіжість і на паразитів. Морожена риба надходить на ринок майже з усього світу. У першу чергу перевіряємо, чи свіжа. Якщо знову бачимо щось підозріле, забираємо зразки на дослідження».

Також у продавців перевіряють сертифікати. Переважно товар надходить із рибних господарств, а не від самостійних рибалок.

«Жива риба – переважно з господарств із Більшівців, – каже Роман Панишак. – На ринку є три підприємці, які продають живу рибу. Вони заповнюють чани киснем, тож риба може жити кілька днів. Привозять стільки, щоб продати, якщо щось залишається – утилізують. Річкової риби у нас на ринку немає, її можна купити хіба десь на вулиці. Але купувати таку рибу небезпечно, бо вона може бути заражена різними паразитами».

За словами гастроентеролога Наталії Ветохи, отруєння від зараженої і несвіжої риби трапляються навіть частіше, ніж від інших продуктів. До того ж, шкідливою може виявитися не лише куплена сира риба, а й вялена чи копчена, яку до того могли зберігати в антисанітарних умовах.

«Також важливе значення має, де ловили рибу. Та, що живе у річках поблизу міст, містить велику кількість токсинів. Тому рибу треба купувати тільки у перевірених продавців і зважати на її вигляд, – розповідає Наталія Ветоха. – У несвіжої чи зараженої паразитами риби зябра не рожеві, а сірі, запалі очі, луска відшаровується, тьмяна, покрита слизом».

Симптоми отруєння від риби проявляються майже відразу. Щоб полегшало, треба пити багато рідини, викликати блювоту або пронос, лікуватися сорбентами, каже лікар. Якщо отруєння дуже сильне – їхати в інфекційну лікарню.

«Симптоми: різкий біль у кишечнику, нудота, блювота, діарея, спрага. Стан людини залежить від кількості спожитої риби, – каже Наталія Ветоха. – Риба сімейства скумбрієвих може містити гістамін. Цей токсин накопичується в ній через порушення терміну зберігання, температурного режиму, санітарних умов. Тоді до симптомів додається висипка і свербіж».

Також через рибу можна захворіти на ботулізм, ця хвороба вражає центральну і вегетативну нервову систему. А от визначити, чи заражена риба ботулізмом, за зовнішніми ознаками – неможливо. Тому єдиний спосіб себе убезпечити – не купувати у сумнівних продавців.