За останні кілька років на Прикарпатті покращилася демографічна ситуація, що звичайно дуже позитивно. Але з такою позитивною тенденцією виникає і проблема з нестачею місць у дошкільних закладах.
При народжені дитини батьки одразу ж записують її у садки, але це ніяк не полегшує ситуації, яка склалася не тільки у Івано-Франківську, а й у цілій Україні. На одній з сесій міської ради депутати дали дозвіл на збільшення кількості місць у групах з 15-20 до 30-35 на скільки це позволяє кількість ліжок та вмістимість групових приміщень. Станом на 1 вересня 2013-го року зареєстровано 4 тисячі малюків з яких у дошкільні заклади потрапили 2 тисячі 235 дошкільнят , 109 з них належать до пільгової категорії. Решту, а це приблизно дві тисячі дітей змушені залишатись без дошкільної освіти, пишуть Версії.
Через гостру нестачу місць дитячі садки перетворюються на центри благодійних внесків. Так на Франківських форумах часто можна побачити відгуки про ситуації з «благодійністю» в різних садочках. Для Прикладу у садочку «Росинка», який знаходиться на вулиці Петлюри такий внесок становить 400 гривень.
«Ми нещодавно пішли в садок «Росинка» й плюсів, як таких, поки що немає, а от мінусів достатньо й усі стосуються грошей. Сюди нас зарахували лише після того, як ми оплатили в банк 400 гривень благодійного внеску й принесли квитанцію, одразу ж здали 100 гривень на рік на потреби групи, 200 гривень - в рік на іграшки, окремі гроші - на спортивну форму, на набір для гри в піску. А ще мені говорили про те, що у вересні здаватимемо на канцтовари», — розповіла молода мама Вікторія.
Щоб хоч якось вирішити ситуацію з дитячими садками в місті і запобігти корупції у закладах дошкільної освіти на одній з сесій міської ради було розглянуто та затверджено проект електронної реєстрації дошкільнят в м. Івано-Франківську.
На цій сесії Оксана Свачук виступила з красномовною заявою про необхідність створення такого інтернет-ресурсу: «Важливо, що Івано-Франківськ був одним з першопрохідців і вважаю, що успішно продовжує рухатися у цьому напрямку. Електронна реєстрація чітко показала, що у нас не вистачає місць в ДНЗ для тих батьків, яким це необхідно. Звісно, що у інших містах, теж такі ж проблеми, однак виконавча влада вирішує їх системніше, сумлінніше та ефективніше. Усе це вони роблять не шляхом будівництва нових садків, а шляхом чіткого плану збільшення мережі, який включає повернення колишніх садків у їхнє первинне значення і що найважливіше – завдяки конструктивному діалогу міського голови та санітарного лікаря. Саме такого діалогу не вистачає нашому місту Розуміючи, що проблема з недостатньою кількістю місць в садках є болючою та гострою – пропоную управлінню освіти ґрунтовно та ефективно опрацювати всі можливі варіанти задля задоволення потреб заявників, діти яких бажають відвідувати садочки. Не можна навіть говорити про якісь цифри, бо кожна дитина в цьому місті повинна мати можливість потрапити до дитячого садка».
Але все, як завжди, залишилося на рівні простої балаканини.
Мар’яна Вершиніна – голова громадської організацї «Мами Прикарпаття» розповідає, що електронний реєстр це добре, але до нього повинні внести зміни для спрощення користування та його оптимізації:
- Які б зміни чи доповнення ви маєте на меті внести в електронну реєстрацію?
- Ми розробили пропозиції зміни які потрібно внести в реєстр і як після цього він повинен буде виглядати відповідно до того сайту який уже створений
Цей реєстр створюється з метою уникнення махінацій та хабарництва.
До графи ДНЗ ми б хотіли добавити ще одну піктограму, де відображалися б вільні місця. На круглому столі МихайлоВерес дуже голосно заявив, що в садках ще є 50 місць, але ніхто не знає в яких навчальних закладах є ці місця, цієї інформації ніхто не бачить. Тому було б дуже доцільно та актуально зробити таку кнопку, щоб заходячи на сайт батьки могли бачити де ще залишились вільні місця. Добре було б добавити на сайт відгуки і рейтинги ДНЗ. Це дало б змогу мама, при виборі закладу, дізнатись більше про будь який ДНЗ і обрати підходящий садочок для своєї дитини. Але на даний момент міська влада ніяк не сприяє і не допомагає ні в чому, що стосується електронної реєстрації. Оскільки, як нам пояснили, вони хочуть внести якісь зміни, які нам не представляли, що до електронної реєстрації, але в них немає на це виділених коштів (15 тисяч гривень). Суму ми вже знаємо тому зараз будемо шукати спонсорів, які б могли профінансувати зміни до електронного реєстру, щоб з нового року сайт повноцінно запрацював.
- Чи, на даний момент, є важливим будівництво дитячих садочків у місті?
- Безумовно так. Важливим кроком є будівництво дошкільних навчальних закладів та повернення в комунальну власність приміщень колишніх дитячих садочків. На сьогодні, на скільки я знаю, виділена тільки одна земельна ділянка під будівництво дошкільно навчального закладу, у Пасічній. Також ще чула таку інформацію, що директором там повинна бути Галина Сич, дружина народного депутата. Тому будувати його будуть швидко, тим більше є така інформація, що будівництвом займається «Ярковиця» - тому зведеться він швидко. Але на разі я не знаю, як просувається будівництво, тому що до нас ніхто ніяку інформацію не доводив. Нам би хотілося щоб це був не один навчальний заклад. Що до повернення в комунальну власність приміщень дитсадків. Ще у лютому місяці, цю дату я пам’ятаю добре тому, що якраз тоді відкрився дитсадок «Ромашка» на Вовчинецькій, на відкритті якого Роман Онуфрієв, позував на фоні дитячого садка і говорив, що і приміщення колишнього садка на Хоткевича повернуть і зроблять. На даний момент на носі уже грудень. Пройшов вже рік, і наразі ще немає всіх документів для того щоб починати робити садочок на Хоткевича. Тому хотілося б, щоб робили вони все трішки швидше. Тому, що минув рік, а результату, як такого, ще немає. Також на Набережній, де центр зайнятості планувалось відновити, дитячий заклад, минув фактично рік а результатів ніяких. А враховуючи час за який будуть виділяти кошти і проводитися ремонтні роботи, то ці садки можуть і не знадобитись.
- На вашу думку, які ще потрібні кроки, щоб усі дітки отримали дошкільну освіту?
- Потрібно відкривати садочки неповного дня, які будуть функціонувати у місті. Багато мам водять своїх дітей у такі заклади, взагалі не відвідуючи державні. Тому ми б хотіли щоб такі садки відкрили, хоча б 1-2 в проблемних мікрорайонах, які б фінансувало місто. Відкривши такі заклади ми можемо звільнити місця в садках з повним днем звільнивши місце для тих діток, які не мають можливості залишатись частково вдома.
Також потрібно, щоб міська влада сприяла роботі приватних закладів(є багато діток, які відвідують саме такі заклади). Спілкуючись з власницею одного з таких закладів вона поділилась інформацією, що зараз є клуби, які закриваються. А закриваються тому, що не витягують оренду. Якщо б наша влада сприяла якимось чином на спрощення їхньої роботи (зменшила орендну плату за приміщення, або не оподатковувала ці заклади). Ситуація з загруженням державних дитсадків могла б покращитись. Ще на якійсь сесії Оксана Савчук говорила про пільгові умови для таких підприємців, але це було просто сказано і забуто. Тобто вона красиво виступила ми всі послухали, сказали о така молодець, а результату немає ніякого.
Є багато методів вирішити сумну ситуацію, яка виникла з ДНЗ, та головне бажання, якого так часто не вистачає чиновникам.