Не цвітуть лише штрафи. Чи карають у Франківську продавців первоцвітів


Прийшла весна, а з нею на вулиці висипали продавці підсніжників, конвалій та інших первоцвітів. Про штрафи говорять вже не перший рік, але квітів на вулицях не меншає, та й охочих їх купити – теж. А за даними Мінекології, у сезон в Україні знищують понад 20 тисяч первоцвітів.

Продавців весняних квітів у Франківську знайти не важко. По всій стометрівці, на Вічевому майдані, біля Центрального ринку, а також біля базарів по районах через кожні кілька метрів стоять жінка або чоловік, біля яких – миска з первоцвітами. Коштує один букетик 20-30 грн. Охочих придбати не бракує. Продавці первоцвітів з’являються у Франківську ще з середини лютого, а до 8 березня їх більшає вдвічі, пише “Репортер“.

За словами начальника відділу екологічної безпеки КП «Муніципальна варта» Антона Макойди, на продавців складають протокол за статтею 152 Кодексу України про адміністративні правопорушення, тобто про порушення правил благоустрою міста. Але, виписуючи штрафи, каже, їм доводиться переступати через моральні засади, бо найчастіше продавці весняних квітів – незабезпечені люди, які намагаються якось виживати.

«Якісь життєві обставини змусили цих людей продавати квіти. Також, чуємо дорікання перехожих – що ми мали б з іншим боротися, а не продавцями квітів, – говорить Антон Макойда. – Але закон є закон. Складений протокол і докази ми передаємо на розгляд адміністративної комісії за місцем проживання порушника, а вона вже вирішує про покарання».

За статтею 152, за порушення правил благоустрою призначається штраф від 50 до 80 неоподатковуваних мінімумів (850-1360 грн). За минулий рік таких протоколів склали 60, цьогоріч іще жодного. Більшим порушенням, за словами Антона Макойди, є ситуація, коли червонокнижні квіти продають у крамницях. За минулі роки на кілька таких магазинів у Франківську також склали протоколи.

Працівники обласної екологічної інспекції провели цього року чотири рейди – перевіряли, чи виросли перші квіти у лісах, а також стан на ринках області. За словами Ігоря Яківчука, першого заступника начальника держекоінспекції, основний обласний ринок збуту квітів – Івано-Франківськ.

«Наше завдання – збереження першоцвітів і всіх червонокнижних рослин. Івано-Франківська область – горбиста, гори від 300 до 2000 метрів, тому від самої весни до кінця літа на нашій території ми бачимо все нове цвітіння рідкісних рослин, – каже Ігор Яківчук. – На Франківщині ареал розповсюдження таких квітів досить великий, але по всій Україні вони – на межі зникнення. За їх продаж штрафують, тому краще задуматися, чи варто підривати домашній бюджет, торгуючи первоцвітом».

Працівники прикарпатської держекоінспекції складають акти на продавців первоцвітів за статтею 88-1 і 90 Кодексу про адмінправопорушення. За це накладають штраф – від 510 до 3655 грн і 49 грн за кожну окрему квітку. За інформацією Мінекології, за кожен зірваний підсніжник передбачається штраф від 49 до 62 грн, за черемшу (або ведмежу цибулю) – 62 грн, за шафрани (крокуси) і сон-траву – від 37 до 62 грн. Цього року працівники держекоінспекції актів ще не складали, але планують почати наступного тижня. За минулий рік склали близько 10-12 актів.

За словами Ігоря Яківчука, продавців первоцвітами за останні роки у Франківську поменшало. Та й населення, мовляв, стало свідоміше – тільки побачать когось, хто торгує підсніжниками чи крокусами, одразу телефонують в інспекцію і повідом­ляють. Тому в основному планують працювати з молоддю, проводять інформативну роботу в школах, щоб наступне покоління росло відповідальнішим.

Щодо бабусь, які торгують первоцвітами – нелегке моральне питання, бо ця справа може бути їхнім єдиним засобом до існування. До того ж, сумнівно, що квіти, які вони продають, – це справжній лісовий первоцвіт.

«Я не думаю, що ці бабці ходять по лісі й шукають підсніжники, – каже Ігор Яківчук. – Аби піти три кілометри до лісу за тими квітами, треба мати здоров’я. Вони несуть на продаж те, що посадили на своїх ділянках. Але є закон, який передбачає штрафні санкції. Загалом, критичної ситуації зі зникнення первоцвітів зараз немає. Але ж вони занесені до Червоної книги України, тому це проблема не лише регіону, а й усієї держави, треба вживати заходів».

Крім перших весняних квітів, працівники екоінспекції мають що охороняти цілий рік. Адже Прикарпаття багате на рідкісні рослини, які занесені до Червоної книги: білий сон, червону руту, арніку, тирлич тощо. Загалом на Прикарпатті росте 228 червонокнижних рослин – більше тільки на Закарпатті та в Криму. Для більшості сезон триває з початку весни і до кінця літа, саме тоді їх захищатимуть від любителів продати або кілька днів помилуватися вдома красивою квіткою, – щоб у дикій природі вони радували око і наступним поколінням.