Олександр Сич порадив українцям прочитати книгу про КГБ і Путіна
Віце-прем’єр розповів, які 10 книг варто почитати українцям, щоб мати змогу орієнтуватись в основних геополітичних процесах в Україні та світі.
У списку десяток книжок, котрі порекомендував віце-прем’єр виданню Читомо, є про російський колоніалізм, європейську інтеграцію України, політику й мораль і не тільки. Які, якщо й не зроблять із вас віце-прем’єрів, то, принаймні, допоможуть зорієнтуватися у сучасних геополітичних процесах в Україні та світі.
1. Ева М. Томпсон «Трубадури імперії. Російська література і колоніалізм»
Авторка — американський професор, полька, уродженка м. Каунас (Литва), освіту здобула у Варшавському університеті й університеті Вандербільт (США). Її дослідження цінне тим, що вона на основі російської літератури здійснює аналіз російського колоніалізму. Адже звичними є книги з аналізом європейського колоніалізму, але рідкістю — російського. Багато цікавих думок є й про Україну. Одна із них — ніхто, окрім самих українців, не напише власну історію й не зламає стереотип її сприйняття через кремлівську точку зору.
2. Николай Михальченко «Украинская региональная цивилизация: прошлоє, настоящее, будущее»
Автор — член-кореспондент НАН України. З його слів — писав книгу спеціально російською, аби відправити в усі наукові бібліотеки СНД й щоби з її змістом там могли ознайомитися. Сам зміст — жорстка й аргументована праця про те, що російське населення генетично майже не має в собі слов’янського складника, натомість є мішаниною угро-фінського та монголо-татарського. Звідси — й азійський політичний устрій Росії. Характерна цитата: «Какой би тип демократии не создавался, все равно ето будет царизм (с «добрим» или злим царем)».
3. Елен Блан «Родом із КГБ. Система Путіна»
Авторка — відомий французький славіст і політолог. Одна з головних тез книги — розпад СССР здійснювався керовано КГБ, який, на відміну від решти совєтського суспільства, володів істинною інформацією про плачевний стан держав. З метою збереження ядра російської імперії, її провінції отримали можливість відійти в самостійне державне плавання. Очевидно, що модернізувавшись, імперія постарається знову зібрати колись втрачені землі.
4. Сюзен Мендус «Політика та мораль»
Цікава книга про різні системи цінностей політичної й неполітичної сфер життя й про те, в які моральні перипетії може втрапити політик, який розривається між намаганням добитися результатів, одночасно сповідуючи систему цінностей неполітичної сфери. Характерна цитата: «…Примирити всі цінності неможливо, ми точно втратимо якусь їх частину при виборі одного зі світів: коли людина обирає життя у релігійній покірності, вона втрачає можливість розвинути чесноти політичного життя і навпаки. Тобто, немає єдиноправильного способу життя».
5. «Адаптація України до переходу світ-системи від одно- до багатополюсності»
Це — аналітична доповідь Інстититу політичних і етнонаціональних досліджень ім. І.Ф. Кураса. Головна її теза — через 15-25 років домінування США у світі закінчиться. На зміну йому прийде спочатку двополюсний світ «США-Китай», а потім багатополюсний, різні теоретичні моделі якого прораховуються в книзі. Де в такому разі бути Україні? Автори доказують (ще в 2012 р.), що альтернативи європейській інтеграції вона не має й що немає сенсу їй і далі хилитися до культурно, економічно й науково-технологічно відсталої та стрімко деградуючої Росії.
6. Юрій Щербак — дилогія «Час смертохристів» і «Час великої гри»
Дає розуміння того, якою може стати Украіна, якщо не змінити правила політичної гри, пік демонстрації яких припав на період правління Януковича і які ще остаточно не демонтовані.
Наступні три дають розуміння історичної генези Східної Європи та України у її контексті.
7. Ларі Вулф «Винайдення Східної Європи»
8. Тімоті Снайдер «Перетворення націй»
9. Роман Шпорлюк «Формування модерних націй: Украіна-Росія-Польща»
І на завершення — книжка, яку читаю зараз.
10. Олександр Зайцев «Український інтегральний націоналізм»
Окреслює європейський та український історичний контекст становлення українського націоналізму.