Повернення до дитсадків


Уже роками в івано-франківських дошкільних закладах бракує місць. Відтак міська влада вирішила виселити з приміщень колишніх садочків департамент освіти і науки та православну церкву, аби там знову облаштувати ДНЗ.

Однак від цієї ідеї не в захваті ні освітяни, ані церква, пише Галицький кореспондент.

Нещільна мережа

Зараз у ДНЗ обласного центру виховується 9 347 дітей. Але ще 400 так і не змогли до них потрапити. Для порівняння, у 2015 р. таких діток було майже 300, а п’ять років тому – понад тисячу. Нині забезпеченість дітей садочками сягає 85%. На думку директора департаменту освіти та науки Ігоря Смаля, цей показник достатньо високий.

Сьогоднішня мережа дитячих садків складається з 35-ти закладів. З них 32 ДНЗ комунальної власності, один відомчий та два приватних. Однак незабаром садків побільшає, їх відкриють у Хриплині, Угорниках і Вовчинцях. Окрім того, будівельні роботи тривають у Микитинцях та Крихівцях. У майбутньому – будівництво садка в районі «Епіцентру». Як повідомив Смаль, його планують збудувати через 2-3 роки.

«Невдовзі ми перетворимо школу-садок №3 на вул. Набережній, 32А повністю на садочок. Будемо говорити з батьками і переконувати їх перевести дітей до школи №17, яка є незаповненою, – розповідає чиновник. – Цього літа розпочнемо будівельні роботи у приміщенні школи №6 в Опришівцях. Плануємо там добудувати садок на 90 місць. Відповідно, школа буде перейменована на навчально-виховний комплекс (НВК)».

Крім цих садків, за його словами, є ще багато приватних, які не позиціонують себе такими. Вони не мають відповідної ліцензії, однак надають послуги, які цілком влаштовують батьків. Наприклад, нещодавно з такого підпілля вийшла школа-садок «Українська Монтессорі-школа «Смайлика» та «Уніком». Перша вже включена у загальну мережу, а з другою ще тривають перемовини, оскільки вона просить у влади більшого приміщення.

За словами Смаля, таких закладів, які розміщені переважно в житлових будинках, у місті є приблизно 15-20. Мешканці від цього сусідства не в захваті. Наприклад, жителька одного з будинків на Бельведерській, де розміщений такий підпільний садок, скаржиться у департамент на постійний шум. Однак їй відповідають, що вирішення цієї проблеми не в їхній компетенції.

Втім, якщо зараз у місті є тільки 35 садків, то в роки початку незалежності України їх було в півтора рази більше. Як розповідає заступник директора департаменту освіти й науки з питань змісту освіти та інновацій Наталія Микула, у 1991 р. в Івано-Франківську був 51 садок: 33 комунальних та 18 відомчих.

На початку 90-х, коли зупинялися заводи, разом з ними рухнула і вся система соціальної інфраструктури підприємств. До цього додалась і демографічна криза. Так, якщо у 80-х роках в Івано-Франківську налічувалося 18 тис. дошкільнят, то у 1991 р. – тільки 11 600. Аби приміщення не пустували, садки почали ліквідовувати. Якісь з них місту вдалося зберегти чи переобладнати під школи, а інші відійшли у приватні руки.

Місця для дітей

На сьогодні у восьми колишніх дошкільних закладах розташовані загальноосвітні школи І ступеня. Ще у двох – навчально-реабілітаційні центри з дошкільними групами, а один реорганізували у приватну школу-садок «Перша ластівка». Проте є й такі приміщення, які використовуються не за призначенням. Зокрема, на вул. Бандери, 10А у колишньому дитсадку №18 «Пролісок» розміщений департамент освіти й науки виконкому Івано-Франківської міськради. Проте незабаром освітяни можуть уступити приміщення дошкільнятам. Нещодавно про це вкотре заявив міський голова Руслан Марцінків та зазначив, що переїхати у будівлю стадіону «Рух» чиновники мають до 1 травня.

На вул. Бандери, 10А у колишньому дитсадку №18 «Пролісок» розміщений департамент освіти й науки виконкому Івано-Франківської міськради

На вул. Бандери, 10А у колишньому дитсадку №18 «Пролісок» розміщений департамент освіти й науки виконкому Івано-Франківської міськради

Директор департаменту освіти й науки стверджує, що працівники не тримаються за це приміщення та готові його звільнити, проте є певні нюанси. Наприклад, зараз для роботи департаменту використовується близько 1500 кв. м, а площа приміщення, куди його хочуть переселити, – тільки 360 кв. м. «Це фактично третина від потреби для департаменту. Будемо хіба що реалізовувати концепцію відкритого офісу», – сміється чиновник.

Окрім того, якщо в 90-х роках цей садок був розрахований на 12 груп, то зараз – тільки на чотири, тому що на території садка вже побудовані житлові будинки. До того ж, щоб приміщення знову облаштувати під садок, потрібні чималі кошти. «Згідно з висновком, який був зроблений у 2014 р., на це треба близько 9 млн. грн. Думаю, що зараз цю цифру можна множити на два. Тому при найкращих розкладах цей садок до функціонування може бути залучений десь у вересні 2018 р., – розповідає Ігор Смаль. – Я згоден, що побудувати новий садок, можливо, ефективніше, ніж реанімувати цей. Але є здоровий глузд, і коли керівництво міста побачить ці всі об’єктивні речі, то, можливо, ситуація буде коригуватися».

Втім, поки чиновники ще думають, батьки вже поспішають зареєструвати через ЦНАП дітей у цей садок.

Проте освітяни не єдині, хто може позбутися свого приміщення. Міська влада активно воює за приміщення колишнього садка на вул. Чорновола, 6 з єпархією УПЦ МП. Цей дитсадок ліквідували приблизно у 1985 р., а дітей перевели в інший. Згодом приміщення віддали в оренду православній церкві. Повернути його намагався ще попередній мер Віктор Анушкевичус, за що церква оголосила йому анафему. Втім його справу вирішив продовжити Руслан Марцінків, який через суд хоче розірвати договір оренди.

Міська влада активно воює за приміщення колишнього садка на вул. Чорновола, 6 з єпархією УПЦ МП

Міська влада активно воює за приміщення колишнього садка на вул. Чорновола, 6 з єпархією УПЦ МП

Проте 6 лютого Вищий господарський суд України скасував постанову Львівського апеляційного господарського суду від 02.11.2016 р., залишивши в силі рішення Господарського суду Івано-Франківської області від 02.08.16 р., яким відмовив у позові виконкому Івано-Франківської міськради про розірвання договору оренди приміщення храму на вул. Чорновола, 6 з Івано-Франківською єпархією УПЦ. Однак мер заявляє, що міська влада має ще декілька судів з православною церквою, тому надія повернути це приміщення ще є.

В той же час Ігор Смаль запевняє, що своє слово щодо виселення церкви та облаштування там садочка має сказати ще громада. «Хочемо, щоб не було такої ситуації, що чиновники вирішують на свій розсуд це питання, оскільки воно дражливе, бо стосується церкви нашого ворога», – каже він. Попередньо там заплановано знести існуючі будівлі та побудувати садок на 60 місць.

Не зберегли

Є й інші комунальні дитсадки, які не вдалося зберегти. Так, у 1997 р. був ліквідований ДНЗ №9 «Соловейко» на вул. Незалежності, 36Б. Зараз це приміщення переобладнали під житло для освітян.

У 1997 р. був ліквідований ДНЗ №9 «Соловейко» на вул. Незалежності, 36Б. Приміщення переобладнали під житло для освітян

У 1997 р. був ліквідований ДНЗ №9 «Соловейко» на вул. Незалежності, 36Б. Приміщення переобладнали під житло для освітян

У 1996 р. ДНЗ №17 «Казочка» на пл. Визволення, 5А (нині Північний бульвар) ліквідували, а в його приміщенні розмістився Приватний інститут права, економіки та будівництва. Кілька років тому інститут переїхав, а територію «Казочки» забудували багатоповерхівками.

У 1996 р. ДНЗ №17 «Казочка» на пл. Визволення, 5А (нині Північний бульвар) ліквідували. Територію забудували багатоповерхівками

У 1996 р. ДНЗ №17 «Казочка» на пл. Визволення, 5А (нині Північний бульвар) ліквідували. Територію забудували багатоповерхівками

Дитсадок №20 «Смерічка» на вул. Вовчинецькій, 127 ліквідували у 2000 р. Зараз там знаходиться ДП «Івано-Франківський науково-виробничий центр стандартизації, метрології та сертифікації», дитяча хореографічна школа та Івано-Франківська громадська обласна асоціація інвалідів. Територія колишнього садка повністю забудована.

Дитсадок №20 «Смерічка» на вул. Вовчинецькій, 127 ліквідували у 2000 р. Територія колишнього садка повністю забудована

Дитсадок №20 «Смерічка» на вул. Вовчинецькій, 127 ліквідували у 2000 р. Територія колишнього садка повністю забудована

ДНЗ №27 «Оленка» на вул. Гарбарській, 20 закрили у 1992 р. Тепер приміщення належить Івано-Франківській духовній семінарії УГКЦ. Зараз там розташований паломницький центр Івано-Франківської архієпархії УГКЦ та церковна крамниця.

ДНЗ №27 «Оленка» на вул. Гарбарській, 20 закрили у 1992 р. Зараз там розташований паломницький центр Івано-Франківської архієпархії УГКЦ та церковна крамниця

ДНЗ №27 «Оленка» на вул. Гарбарській, 20 закрили у 1992 р. Зараз там розташований паломницький центр Івано-Франківської архієпархії УГКЦ та церковна крамниця

У садочку №32 «Берізка» на вул. Набережній, 34Б, який ліквідували у 1998 році, розмістився міський центр зайнятості та дитячий притулок. Наталія Микула зазначає, що з 33-х садків, які були у комунальній власності, шість – ліквідовані. Проте можна повернути у комунальну власність лише два – ДНЗ №32 «Берізка» та №18 «Пролісок».

У садочку №32 «Берізка» на вул. Набережній, 34Б, який ліквідували у 1998 році, розмістився міський центр зайнятості та дитячий притулок

У садочку №32 «Берізка» на вул. Набережній, 34Б, який ліквідували у 1998 році, розмістився міський центр зайнятості та дитячий притулок

До слова, у 2013 р. в Івано-Франківську відкрили першу чергу відреконструйованого дитсадка №17 «Ромашка» на вул. Вовчинецькій, 210, що не працював 12 років. Наприкінці грудня 2015 р. міська влада виселила звідти ще одне підприємство та відкрила другу чергу.

Сумна доля

З 18-ти відомчих садочків залишився тільки один – в УМВС. 12 приміщень дитсадків стали комунальною власністю та використовуються з освітньою метою, а сім були ліквідовані.

Так, на місці садочка «Дружба» (вул. Галицька, 124А) фірми «Барва», який був ліквідований у 1999 р., зараз розташований фармацевтичний факультет медуніверситету.

На місці садочка «Дружба» (вул. Галицька, 124А) фірми «Барва», який був ліквідований у 1999 р., зараз розташований фармацевтичний факультет медуніверситету

На місці садочка «Дружба» (вул. Галицька, 124А) фірми «Барва», який був ліквідований у 1999 р., зараз розташований фармацевтичний факультет медуніверситету

«Барва» не передала в комунальну власність ще один садочок – «Джерельце» (вул. Горбачевського, 11). Зараз частина приміщень закинута, а в іншій знаходиться магазин з продажу скутерів та фірма «Колд сервіс».

Частина приміщень садочку «Джерельце» (вул. Горбачевського, 11) закинута, а в іншій знаходиться магазин з продажу скутерів та фірма «Колд сервіс»

Частина приміщень садочку «Джерельце» (вул. Горбачевського, 11) закинута, а в іншій знаходиться магазин з продажу скутерів та фірма «Колд сервіс»

ДНЗ «Струмочок» від заводу «Родон» (вул. Вовчинецька, 196) ліквідували у 1992 р., тепер там поліклініка №4.

ДНЗ «Струмочок» від заводу «Родон» (вул. Вовчинецька, 196) ліквідували у 1992 р., тепер там поліклініка №4

ДНЗ «Струмочок» від заводу «Родон» (вул. Вовчинецька, 196) ліквідували у 1992 р., тепер там поліклініка №4

На місці садочка «Зірочка» військового гарнізону (вул. Шевченка, 100), який закрили у 1996 р., нині Івано-Франківська греко-католицька єпархія.

На місці садочка «Зірочка» військового гарнізону (вул. Шевченка, 100), який закрили у 1996 р., нині Івано-Франківська греко-католицька єпархія

На місці садочка «Зірочка» військового гарнізону (вул. Шевченка, 100), який закрили у 1996 р., нині Івано-Франківська греко-католицька єпархія

Садочок «Дюймовочка» від шкірфірми «Плай» (вул. Січових Стрільців, 76Б) ліквідували у 2000 році. Зараз приміщення перебуває у власності фірми «Екстім», яка  переобладнала його під житловий будинок.

Садочок «Дюймовочка» від шкірфірми «Плай» (вул. Січових Стрільців, 76Б) ліквідували у 2000 році. Фірма «Екстім» переобладнала його під житловий будинок

Садочок «Дюймовочка» від шкірфірми «Плай» (вул. Січових Стрільців, 76Б) ліквідували у 2000 році. Фірма «Екстім» переобладнала його під житловий будинок

Садок «Лісова казка» (вул. Шкільна, 16) з двома басейнами від «Прикарпатського меблевого комбінату» був одним з найкращих за часів Радянського Союзу. З 1991 р. розпочався процес його ліквідації по групах, який тривав аж до 2001 р. Міська влада потім неодноразово зверталася з проханням передати заклад у комунальну власність, втім комбінат цього так і не зробив. Зараз там розташований стоматкабінет, фірма «Chemiplast» та ін. Решта приміщень закинуті.

У садочку «Лісова казка» (вул. Шкільна, 16) з двома басейнами від «Прикарпатського меблевого комбінату» розташований стоматкабінет, фірма «Chemiplast» та ін. Решта приміщень закинуті

У садочку «Лісова казка» (вул. Шкільна, 16) з двома басейнами від «Прикарпатського меблевого комбінату» розташований стоматкабінет, фірма «Chemiplast» та ін. Решта приміщень закинуті

Ще один відомчий садочок від «Львівської залізниці» – «Подоляночка» (вул. Хоткевича, 11А) ліквідували у 1996 р. Приміщення використовувалося залізницею, а в 2012 р. міськрада ініціювала його повернення у комунальну власність. Після довгих переговорів залізниця погодилася передати приміщення місту в обмін на ділянку площею 0,12 га на вул. Флотській. Зрештою, у 2013-му садок повернули до комунальної власності. Втім, незважаючи на це, приміщення і досі перебуває у занедбаному стані. В той же час головний освітянин міста запевняє, що там відбувається ремонт і незабаром буде відкриття.

Садочок від «Львівської залізниці» – «Подоляночка» (вул. Хоткевича, 11А) ліквідували у 1996 р. Міська влада обіцяє його відновити

Садочок від «Львівської залізниці» – «Подоляночка» (вул. Хоткевича, 11А) ліквідували у 1996 р. Міська влада обіцяє його відновити