Прикарпаття проситься до НАТО


18 мільйонів гривень — такий орієнтовний обсяг коштів на цільову програму фінансування мобілізаційних заходів та цивільного захисту населення в Івано-Франківській області, яку вчора затвердила обласна рада на пленарному засіданні своєї 26-ї, позачергової, сесії.

Із цієї суми вісім млн. — кошти з обласного бюджету, сім млн. — з місцевих бюджетів, три млн. — з інших джерел (переважно це спонсорська допомога й пожертви громадян). Визначили той обсяг фінансування часткової мобілізації відповідно до конкретних завдань, запропонованих Радою оборони області. Ті кошти використовуватимуть лише строго за її рішеннями, пише Галичина. 

Як зазначив доповідач — начальник мобільно-оперативної групи управління з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків чорнобильської катастрофи облдержадміністрації Микола Паламарчук, мета програми — забезпечити проведення мобілізаційних заходів, вирішити комплекс завдань щодо підготовки до збройного захисту в разі збройної агресії або збройного конфлікту, запобігати загрозам виникнення надзвичайних ситуацій та ліквідовувати можливі їх наслідки на території області.  

Депутат письменник Степан  Пушик наголосив на необхідності не тільки суто матеріального, а й ідеологічного забезпечення тих заходів. Для цього запропонував передусім видати збірники і компакт-диски стрілецьких та повстанських пісень, книжку героїчної поезії і розповсюдити серед військовиків для піднесення їхнього бойового духу, а також серед населення південно-східних областей України, щодо яких теж існує загроза вторгнення російського агресора.

— Необхідно, — сказав С. Пушик, — і серед населення Прикарпаття активізувати інформаційно-просвітницьку роботу щодо тієї небезпечної для нашої державної незалежності ситуації, в якій нині перебуває Україна, проводити військову і медичну підготовку юнаків та дівчат. Словом, кожен із нас сьогодні має почуватися військовозобов’язаним.

Депутат Степан Волковецький вважає, що потрібно повернутися до питання про співпрацю нашої області з Донеччиною (договір про це свого часу підписали по лінії облдержадміністрацій) і саме сьогодні така співпраця має бути не голослівною, а наповненою конкретним змістом.

— Оголошена в області часткова мобілізація зобов’язує кожного з нас думати і дбати про інтереси держави, а не про особисті чи корпоративні, не шукати один в одному ворога, не ділити посади тоді, коли на порозі — війна, — наголосив голова обласної ради Василь Скрипничук.

А депутат Дмитро Захарук  закликав своїх колег:
— У такий небезпечний для України час забудьмо про якісь чвари поміж нас. Не ображаймо при проведенні люстрації спеціалістів своєї справи, не намагаймося використати цей захід для розв’язання особистих проблем.

На зауваження депутата Ігоря Шумеги про те, чому так повільно вирішуються питання про призначення голів райдержадміністрацій та їх заступників, зреагував присутній на сесії голова облдержадміністрації, депутат обласної ради  Андрій Троценко:

— Певні затримки з їх призначенням зумовило те, що ми хотіли зробити цей процес публічним. Тому спочатку громадські активісти в районах проводили обговорення й люстрацію кандидатур на посади керівників місцевої виконавчої влади. Але вже скоро райдержадміністрації матимуть чільників — завершується перевірка документів на пропоновані кандидатури...

Перед цим обміном думками щодо необхідності кожним із депутатів, усіма жителями краю усвідомити своє місце в теперішній суспільній ситуації, пов’язаній із загрозою зовнішньої агресії проти України, депутати проголосували за внесення змін до обласного бюджету на 2014 рік, зумовлених передусім необхідністю фінансування цільової програми мобілізаційних заходів. Як поінформувала директор департаменту фінансів облдержадміністрації Галина Карп, видатки на цю програму дозволять забезпечити перерозподіл коштів обласного бюджету по головних їх розпорядниках — департаментах та управліннях ОДА, причому він не зачіпає соціально захищені статті бюджету, а здійснюється тільки за рахунок регіональних програм. А також відповідно до рішень бюджетної комісії перерозподілено кошти для надання 100 тис. грн. матеріальної допомоги матері померлого в лікарні «майданівця» Василя Шеремета і спрямування такої ж суми на реконструкцію дерев’яної церкви, що недавно горіла в с. Дорі Яремчанської міськради.

На пропозицію Г. Карп депутати затвердили Положення про обласний цільовий фонд. Його днями створено для акумулювання фінансових ресурсів та їх використання на невідкладні соціальні й першочергові заходи, фінансування яких не передбачено бюджетом. Формується він за рахунок благодійних внесків, добровільних пожертв юридичних та фізичних осіб. Кошти цього фонду використовуватимуть, зокрема, для фінансування заходів з мобілізаційної роботи й цивільного захисту населення, з територіальної обороноздатності. На його рахунок уже надходять кошти від громадян та установ, працівники яких жертвують на цю патріотичну справу частину свого місячного заробітку. Скажімо, 10% його вирішили перерахувати трудові колективи виконавчого апарату обласної ради, головного управління Держсанепідслужби в області, департаменту екології та природних ресурсів ОДА.

Голова Апеляційного суду Івано-Франківської області Надія Стефанів запропонувала влаштувати на роботу за фахом у нашій області, з огляду на наявні вакансії, а також надати службове або тимчасове житло тим суддям із Криму, котрі вже не можуть там відправляти правосуддя іменем України і виявили бажання виїхати з півострова на материкову Україну.

Фракція «УДАР», від якої виступив на пленарному засіданні Тарас 
Парфан, зініціювала звернення обласної ради до Верховної Ради України та уряду щодо вступу нашої держави до НАТО. Депутати одноголосно підтримали це звернення, в якому, зокрема, говориться: «Захоплення Російською Федерацією Криму і загроза вторгнення на територію материкової частини України оголили проблему боєздатності української армії та доцільності позаблокового статусу нашої держави. В умовах наростаючої агресії з боку Росії, недієвості дипломатичних, політичних та економічних інструментів впливу на окупанта звертаємось до ВРУ та Кабміну з проханням вжити всіх передбачених українським законодавством та міжнародним правом заходів для невідкладного вступу України до НАТО. Вважаємо, що входження до Північноатлантичного альянсу дозволить Україні гарантувати суверенітет і територіальну цілісність».

Депутат Ігор Дейчаківський повідомив, що й учасники сільського сходу в Ямниці Тисменицького району звернулися до інших громад із закликом підтримати ініціативу про невідкладні дії нашої держави щодо вступу до НАТО. 

Вчорашнім пленарним засіданням закрито 26-ту, позачергову, сесію обласної ради.