Школа мусить бути поряд. Як у Франківську влаштувати дитину до першого класу
З 3 грудня 2018 року франківські школи розпочали прийом заяв до першого класу. Цьогоріч вступило в дію нове правило – першачків приймають без жодних конкурсів чи іспитів.
Однак, потрапити можна лише до тієї школи, яка є найближчою до місця проживання. Подати документи можна до 31 травня, пише Репортер.
Лише за пропискою
Новий порядок зарахування, відрахування та переведення учнів прийняли у квітні 2018 року, згідно із новим законом про освіту. Тож цього навчального року у Франківську запрацював принцип освітніх округів.
Тепер діти ходитимуть до тієї школи, яка є найближчою до місця проживання. І «крутість» закладу значення не має – нова українська школа гарантує усім однакові можливості навчання. Освітні округи у Івано-Франківську були й раніше, але при прийомі першачків цей принцип не був таким категоричним.
У Франківську нині є 42 державні та приватні освітні заклади. Приватні набирають дітей за власними правилами. А от до кожної державної школи тепер відносяться конкретні навколишні вулиці й будинки.
З детальним переліком освітніх округів можна ознайомитися на сайті департаменту освіти. Цьогоріч департамент містобудування та архітектури підготував найбільш повну карту міста для формування округів. До уваги брали відстань до кожної школи, яку вулицю віднести до якого навчального закладу.
У кожної школи є своя проектна потужність. Департамент попередньо вивчив кількість дітей у старших групах садочків – на яких вулицях вони живуть і де прописані. Крім того, директори орієнтовно знають, скільки є потенційних першачків на території, скільки у школі навчається сестер чи братів, скільки працює вчителів і т. д. Відтак розраховують, скільки буде перших класів у кожній школі.
За попередньою оцінкою, у новому навчальному році буде 128 класів і 3633 першокласники. Це на три класи більше, ніж минулого року, коли набрали 3410 дітей у 125 класів.
Заступниця начальника департаменту освіти Наталя Микула визнає, у освітніх округах можуть бути і неточності. Але їх виправляють у робочому порядку.
«У Франківську є 410 вулиць, – говорить Микула. – У статті 13 закону написано про найбільш доступний заклад до місця проживання. Перед тим, як формувати освітню мережу, ми зібрали усі подання директорів шкіл, які писали про введені в експлуатацію нові будинки. Крім того, законом передбачено, що щороку цю територію обслуговування будуть переглядати. Ці повноваження делеговані сесії міської ради».
Не залишаться без освіти
Наталя Микула каже, недавно було звернення від батьків, що одна вуличка між школами № 19 і № 15 – не внесена. Оскільки ця вуличка – 200 м від школи № 19, додали її туди.
А от у мікрорайоні школи № 25 було 186 потенційних першачків, відтак одну вулицю довелося перерозподілити до школи-гімназії № 3, інші – між школами № 10 і № 19, № 22.
Микула каже, намагалися все прорахувати, аби не було шкіл з великою кількістю першокласників чи навпаки – з недобором.
«Ми побачили, що у школі № 12 може бути більше першокласників, тому наступного навчального року плануємо віддати дві вулиці школі № 21, яка має достатню проектну потужність і може набрати додаткові перші класи. А школа № 12 вже має чотири перші класи і двозмінне навчання».
Згідно з наявними прописками на вулицях, які належать до села Вовчинець, у сільській школі мало б навчатися 870 дітей. Такої школи у Вовчинці немає, кажуть у департаменті освіти. Тому школи № 10, № 25, № 19 і школа гімназія № 3 приймуть частину вовчинецьких першачків.
«Минулого року школа № 25 брала лише один перший клас, а цьогоріч – два. І директорка школи свідомо просить департамент освіти, аби прийняти дітей з Вовчинців. Ці діти не можуть залишитися без доступу до освіти», – говорить Наталя Микула.
Найбільший відсоток вовчинецьких дітей – у школі № 25. Друге місце має школа № 19, а третє – гімназія № 3.
Зміниться цьогоріч і прийом до школи № 3, оскільки там є польська і російська мови навчання. Тут вперше відкриють перший клас з українською мовою навчання. До нього прийматимуть за територіальним принципом. А от клас з польською чи російською мовою навчання батьки можуть обирати незалежно від місця проживання. У школі № 3 планують набрати один російський клас і три – з польською мовою навчання.
«Є внутрішні мігранти, які приїхали зі Сходу, вчилися у російськомовних школах, вони можуть обирати класи з російською мовою навчання, – пояснює Микула. – Зазвичай, це лише на рік-на два, а потім у більшості вони все одно обирають українські класи, бо треба володіти державною мовою, здавати ЗНО. Мусить бути й така школа. Також є багато запитів польської громади на навчання».
Чіткі графіки і жереб
Очільник департаменту освіти і науки Ігор Максимчук розповідає, що виключне право зарахувати дитину до першого класу має директор школи. З грудня батьки подають на його ім’я заяву та відповідний пакет документів: свідоцтво про народження, медичну довідку, документ, що підтверджує місце проживання. Це може бути прописка в паспорті одного з батьків, договір оренди чи документ на право власності.
Раніше термін прийому заяв визначала кожна школа. Тепер графіки є чітко встановленими. Перша хвиля зарахування першачків триває до 31 травня.
Наказ про зарахування до першого класу директор підпише 1 червня, і тоді вже батьки побачать, скільки дітей зараховано і скільки є вільних місць. Друга хвиля зарахувань буде з 15 червня.
«Першочергово зарахують дітей за місцем проживання, наступними – тих, чиї рідні брат чи сестра вже навчаються у цій школі, а потім – тих, чиї мама або тато працюють у школі. Якщо після цього залишилися вільні місця, то серед претендентів з інших округів проводять публічне жеребкування», – розповідає Ігор Максимчук.
Для такого жеребкування має бути окремий наказ і прописана процедура. У школі мають створити комісію та визначити час жеребкування, запросити батьків. Окрім жеребу для тих, хто претендує на вільні місця, ще два-три жереби може бути в черзі на випадок, якщо хтось передумає.
Наразі кількість прийнятих заяв у кожній школі різна і залежить від активності самих батьків. Як правило, на початок весни до 80 % батьків вже подали заяви до першого класу, каже Максимчук. Когось ще стримує відсутність медичної довідки – треба пройти медкомісію. А бувають і особисті моменти, як от несподіваний переїзд.
Департамент починає моніторити кількість поданих заяв з 1 квітня. Тут запевняють, що 95 % першачків знатимуть, до якої школи потрапили, ще 1 червня. Решта до кінця червня дізнається у будь-якому разі.