Субсидії по-новому. Що чекати прикарпатцям у 2018 році
Для тих, хто давно хотів оформити субсидію, але все не наважувався це зробити, 2018 рік має деякі нововведення. Тепер субсидію можуть отримати люди, які мають навіть по дві квартири чи автівки, або ж орендують житло.
«Репортер» зібрав усе з офіційних джерел і спробував сформулювати людською мовою.
Хто має право
Головне правило для оформлення субсидії залишилося незмінним – витрати на комуналку мають перевищувати 15 % сумарного доходу сім’ї, хоча відсоток може змінюватись у кожному окремому випадку. Але тепер її можуть призначити, незважаючи на ваш майновий стан.
Тобто, якщо ви орендуєте квартиру чи навпаки – маєте дві квартири, то ви все одно можете отримати субсидію. Це ж стосується і людей, які мають декілька автівок, або ж тих, хто не працює, не навчається і не зареєстрований у Центрі зайнятості.
Також цього року заявник може отримати допомогу, навіть якщо він купив товари чи оплатив послуги (зокрема за навчання чи лікування) більше ніж на 10 прожиткових мінімумів. Для людей працездатного віку до 30 квітня це 17 620 грн.
Субсидію оформляють на того, на чиє ім’я відкриті особові рахунки про оплату комунальних послуг. Усі інші члени сім’ї мають підтвердити свою згоду на обробку персональних даних.
Як і на скільки
Щоб оформити субсидію, потрібно звернутись у соцзабез за місцем проживання. З собою мати заяву (зразок можна знайти в інтернеті) та декларацію про доходи. Якщо ви орендуєте житло, то ще потрібен договір оренди. Усі ці документи можна подавати як особисто чи поштою, так і через онлайн-сервіси.
Якщо ви оформляєте субсидію за місцем реєстрації, то її надають з місяця, коли ви звернулися, до закінчення опалювального сезону. Призначають не більше ніж на рік. При цьому розрахунок розділили на:
- неопалювальний сезон – з 1 травня по 30 вересня,
- опалювальний сезон – з 1 жовтня по 30 квітня.
Про будь-які зміни у сім’ї чи матеріальному становищі треба одразу повідомити соцзабез, але якщо таких немає, то субсидію перерахують автоматично. Але є одне правило – у вас не має бути боргу за комуналку більше, ніж за місяць.
Якщо ж орендуєте житло, то правила дещо інші. Субсидію також надають не більше ніж на рік. Та якщо договір оренди завершується швидше, то і субсидію оформлять до цього місяця. Автоматичного переоформлення субсидії для орендарів житла немає, тому треба буде щоразу звертатися особисто.
У тих, хто користується індивідуальним опаленням, опалювальний сезон розраховують з 16 жовтня по 15 квітня. Якщо сім’я опинилася у складних життєвих обставинах, то таким людям субсидію можуть нарахувати й за попередні місяці, але не більше, ніж за півроку до звернення.
Крім того, Кабмін вніс деякі зміни щодо порядку призначення субсидій. Тепер до сукупного доходу громадян не будуть зараховувати безкоштовні санаторно-курортні путівки, протези чи засоби реабілітації, відшкодування за робочі травми чи захворювання. Також у 2018 році пенсіонери, які не працюють, оформлятимуть субсидію з розрахунком доходу тільки за останній місяць перед зверненням.
Як не платити за відсутніх
Найперше, потрібно написати звернення до комісії, де вказати, що ці люди зараз з вами не проживають. У декларації навпроти мешканців оселі написати – хто є, а кого наразі нема. Аби підтвердити, що ця людина зараз з вами не живе, знову ж таки потрібен «папір»: довідка з місця роботи в іншому місці, довідка про навчання в іншому місці, про перебування на лікуванні тощо. Після цього до вас прийде соціальний інспектор, який перевірить умови життя та складе акт.
Якщо вам уже призначили субсидію, то щоб її не втратити, треба протягом місяця повідомляти про будь-які соціальні зміни:
- склад мешканців,
- соціальний статус,
- джерела доходів,
- модифікації переліку одержуваних комунальних послуг або умов їх надання,
- придбання товару або оплати послуг на суму понад 50 000 грн.
Усе це добре, але…
Щоб зменшити енерговитрати, Кабмін уже анонсував нову програму, яка має стартувати за кілька днів. Великі банки України – Ощадбанк, Приватбанк, Укргазбанк, Укрексімбанк – видаватимуть допомогу для організації енергоефективності.
Якщо ви хочете утеплити будинок, замінити старий газовий котел на ефективніший негазовий, встановити лічильник на воду чи опалення за кошти держави – це можливо.
На сім’ю уряд може видати до 14 тисяч гривень. Залежатиме це від суми, яку родина бере у банку на енергоефективні заходи. Загалом на цю програму чиновники передбачили 400 млн грн. Очікують, що ними скористаються близько 180 тисяч сімей.
Попередньо планують, що з цією програмою в енергоефективність інвестують близько 1 млрд грн і це допоможе щороку економити 81,6 млн м³ газу.