Тепло хоче грошей. Франківськ боргує за газ майже 300 мільйонів
Офіційно опалювальний сезон в Івано-Франківську має розпочатися 15 жовтня. Однак чиновники обіцяють, що включать тепло раніше, якщо температура на вулиці буде нижче восьми градусів плюса.
Котельні ніби готові, вже завершують ремонт теплотрас. Єдина проблема – борги…пише Репортер.
Мережі стануть комунальними
Минулого року, після початку опалювального сезону, чимало франківців нарікали на холод у квартирах. Чи не найбільше обурювалися абоненти ТОВ «Станіславська теплоенергетична компанія» (СТЕК). Адже через те, що підприємство вчасно не отримало лімітів на газ, тепла не було у третині франківських багатоповерхівок, а ще у школах, садках і закладах охорони здоров’я.
Коли котельню все ж таки запустили, з’явилася ще проблема – несправні тепломережі. Ремонтували місцями всю зиму. Батареї трохи гріли, трохи – ні. Врешті холоди закінчилися, а міський голова Руслан Марцінків заявив, аби в новому опалювальному сезоні не було проблем, будинки, які обслуговує СТЕК, місто візьме на свій баланс.
Минулого тижня СТЕК і міська рада підписали меморандум. За його умовами, КП «Івано-Франківськтеплокомуненерго» (ІФТКЕ) отримує в оренду на три роки тепломережі СТЕКу з правом подальшого викупу.
«Давати фінансові дотації чи ще якось допомагати бізнес-структурі міська влада не має права, – каже мер Марцінків. – Тому єдиним варіантом стала саме ініціатива міста поступово переключити всіх абонентів».
Для цього планують реконструювати дві котельні та побудувати ще чотири. У найближчій перспективі – на Незалежності, 95, Толстого, 4 і Матейка, 34а.
Мер зазначає, що самотужки місто не потягне такі витрати, тож, очевидно, будуть заручатись підтримкою іноземних фондів, грантодавців та ЄБРР, банк уже допомагає модернізувати франківські котельні.
«Це нелегкий шлях, він дуже вартісний і, можливо, є наймасштабнішим проектом міста такого типу за останні 30-40 років», – каже Марцінків.
До зими готові
Як розповів директор ІФТКЕ Руслан Гайда, на балансі підприємства нині є 31 котельня та 131 км теплових мереж.
«Готуючись до опалювального сезону, ми витратили 1 млн 20 тис грн, – повідомив Гайда. – Провели поточний ремонт котелень, теплових пунктів, тепломереж. Також перевірили лічильники холодної та гарячої води й теплової енергії. Також провели гідравлічні випробування всіх тепломереж. Наразі взялися за пробні запуски котелень».
Під час перевірки, каже Гайда, у тепломережах виявили 152 пориви. З них 125 вже ліквідували, на 22 ділянках нині тривають ремонтні роботи, решту планують зробити до кінця місяця.
«Вартість робіт з поточного ремонту мереж становить понад 550 тис грн, – каже Руслан Гайда. – Для проведення капітального ремонту ділянок теплових мереж підприємство закупило матеріалів на понад 2 млн грн, ще на 5,5 млн грн – матеріалів для виконання робіт по заходах інвестиційної програми (реконструкція котелень, які ТКЕ орендує в СТЕКу – Авт)».
Водночас керівник компанії СТЕК Сергій Мельник повідомив, що під час випробувань їхніх тепломереж виявили дев’ять поривів, які вже ліквідували. Також замінили 630 метрів магістральних труб.
«Наразі встановлюємо демонтовані лічильники. Вже більша частина робіт виконана. Котельні до опалювального сезону готові», – зазначив Мельник.
Без проблем ніяк
Попри те, що комунальники переконують, що опалювальний сезон розпочнеться вчасно, на підприємствах не все так гладко. Перше – бракує спеціалістів, які масово звільняються та їдуть на заробітки за кордон. Друге – борги за газ.
Як повідомив Руслан Гайда, станом на 7 вересня загальний борг ІФТКЕ за газ становить понад 203 млн грн.
«Маємо борг 36,3 млн грн перед ДК «Газ України», який виник упродовж 2009-2011 років через різницю в тарифах, – розповідає Гайда. – 167,1 млн грн боргуємо НАК «Нафтогаз України». З них 78,6 млн винні за 2012-2013 роки – по договорах з постачання газу для теплозабезпечення бюджетних організацій. Решта – 88,5 млн грн – це поточна заборгованість за 2018 рік».
З боргами опалювальний сезон розпочне і СТЕК.
«На сьогодні 35 млн грн підприємство винне «Нафтогазу», – повідомив Сергій Мельник. – 36 тис грн боргуємо «Івано-Франківськгазу» та 380 тис – обленерго, з яким підписали договір про реструктуризацію боргу. Загальна сума заборгованості – 59 млн грн».
Також Сергій Мельник скаржиться, нині підприємство є збитковим, тому вони змушені піднімати тарифи. Тож з нового опалювального сезону абоненти СТЕК платитимуть на 18 % більше, ніж минулоріч.
«Перегляд тарифів є вимушеним кроком, – пояснив Мельник – Діючі тарифи на теплову енергії не відповідають фактичній собівартості послуг».
Ну, таке. Поки підприємства рахують борги, франківці рахують, скільки платитимуть за тепло. Та головне – аби суми у платіжках хоча б відповідали температурі у квартирах.