У Франківську показали найкращі проекти «Child-friendly public space». Діти чекають реалізації
У День захисту дітей, 1 червня, на площі Міцкевича в Івано-Франківську відкрили виставку найкращих проектів міжнародного конкурсу «Child-friendly public space» (Місто дружнє до дітей). Протягом місяця мешканці мають можливість оцінити десяток проектів і помріяти, що це скоро може бути реалізовано в місті.
Нагадаємо, що «Місто дружнє до дітей» – це спільний проект ГО «Мами Прикарпаття», БФ «Тепле Місто» і міського департаменту містобудування та архітектури. У листопаді вони оголосили конкурс, в якому взяли участь 685 учасників із 75 країн. Завдання архітекторів полягало в тому, аби їхній проект був безпечним, візуально поєднаним з середовищем, доступним для виготовлення та зрозумілим для дітей. Для цього вибрали кілька локацій – площа Міцкевича, Привокзальний сквер, вулиці Шпитальна й Низова, сквер біля кінотеатру «Космос», пише Репортер
Оргкомітет отримав 79 проектів. Із них журі – фахівці з шести країн – анонімним оцінюванням обрало трьох переможців. Їх та десятку кращих проектів виставили на площі Міцкевича.
«Проекти ми ділили на дві категорії, – говорить головний архітектор містаВолодимир Гайдар, один із членів журі. – Перша – концептуальні, глобальніші. Друга – більш практичні, які при певних напрацюваннях можуть бути втілені».
Отож перше місце віддали проекту «Children Utopia» від всесвітньо відомого архітектурного бюро з Китаю. Дизайнери запропонували ціле глобальне перетворення Привокзального скверу.
«Ця робота з першого погляду підкуповує грамотною графікою, не кажучи про дослідження, які вони зробили, – говорить Гайдар. – Я, чесно, думав, що це робили українці, навіть франківці. Вони проаналізували всі проблеми, які є у тому сквері – транспорт, сміття».
Цей проект єдиний передбачив підземні сховища для сміття, підземний паркінг і підземні магазини. А весь сквер – це великий газон з окремими активними зонами для дітей, трибунами для сидіння.
«На кожну ділянку скверу вони дають свої рекомендації, – пояснює Гайдар. – Ми багато говорили про продовження цієї ідеї та коли цей варіант може бути втілений. А без комплексного вирішення тут ніяк. Автори теж про це кажуть».
Друге місце посіли студенти з Рівного – Світлана Мартинюк і Роман Ковальчук. Вони розробили своє бачення вулиць біля скверу Міцкевича. Цей проект, за словами Гайдара, може бути втілений вже.
«Як мінімум можемо подавати на наступний рік, аби закладати хоч частину коштів на облаштування такого простору», – говорить він.
За словами головного архітектора, ця територія зараз – транзитна. Ідея від рівнян – частково додати зелених зон-пагорбків, які б оживляли територію. Також цікаві елементи – кольорові ліхтарі, які франківці, оглядаючи стенд проекту, вже охрестили олівцями. Вони прості у виготовленні й додадуть шарму. Там нема традиційних лавочок, а крісла, які легко можна прибрати, аби звільнити простір для якогось свята.
Координатор конкурсу Андрій Назаренко відзначає, що цей проект має кілька модулів. Він продовжується попри дитячу бібліотеку і кінотеатр «Люм’єр». Це така активна зона з тунелями-лавками, підвісними дорогами. Діти знайдуть чим себе тут зайняти…
Третє місце посів знову ж таки глобальний проект від групи архітекторів з Індонезії. Він охоплює весь центр міста і складається з двох рівнів. Перший, нижчий рівень – зони дозвілля для дітей і дорослих, а другий, верхній – нагадує підвісну дорогу.
За словами організаторів конкурсу, локація біля кінотеатру «Космос» не знайшла свого ідеального варіанту. Були або занадто прості, або заскладні.
Глобалізувати конкурсанти пробували і на вулиці Низовій. Її більше розглядали як громадський простір, а не дитячий, наприклад, з пониженням рівня, торговими рядами внизу.
«Тут мене дуже зачепив простий і цікавий проект – «Дерево спогадів», – розповідає Андрій Назаренко. – Посадити дуб, аби кожне наступне покоління могло казати: а це мій батько, дід, прадід посадив. Це величезне дерево, яке росте. Над ним має бути телескоп, який постійно буде підніматися над кроною і можна буде оглядати все місто. Це таке просте й дешеве рішення».
«Усі ці 79 проектів – база ідей, – додає Володимир Гайдар. – Це таке інтелектуальне надбання для міста. А це значно вище, цінніше. Такий журнальчик з проектами треба видати, аби він лежав у чиновників на столі, аби при першій можливості, коли з’являться гроші, грантові кошти, – ці проекти були заготовкою. Дуже багато зараз говориться, що ми рухаємося до ЄС, але є питання – з чим? Якщо відкриють туди двері, доступ до тих європейських коштів, ми вже матимемо якісь напрацювання, аби ті кошти отримати».
За словами організаторів конкурсу, вже є ідеї щодо його продовження. Можливо, навіть будуть пробувати організовувати такі конкурси для облаштування дитячого простору по всій області.