Про цю проблему журналістам розповів небайдужий прикарпатець Михайло Цибух. Чоловік побачив нелегальне сміттєзвалище між селами Різдвяни та Німшин, які належать до Старомартинівської сільської ради та розташовані між лісом і Дністром, і обурився.
Проблема району
«Я не мешканець району, але є свідком жахливої екологічної проблеми. Їхав якось у гості і побачив, як вивантажують сміття на дорозі, що веде до річки. Дізнався, що проблема із сміттям є давно, та, незважаючи на звернення громадян і безпосередньо сільської ради, ніхто її не вирішує», – розповідає небайдужий прикарпатець.
Журналістка «Галицького кореспондента» вирішила перевірити цей факт. Вона виїхала на місце, вказане паном Михайлом, і побачила сміття, яке справді висипали посеред дороги, що веде до річки. У Старомартинівській сільській раді, до якої належить територія полігону, пояснили, що вже не перший рік борються з цим стихійним сміттєзвалищем.
«Там уже все завалено до виходу. Ми нічого не можемо зробити, нам належить тільки ділянка. Неодноразово ми зверталися до Галицької районної ради і до КП «Житловик» (бурштинське комунальне підприємство – ред.), але ніякого результату немає, тому що нема куди возити сміття. Ми надсилали прохання упорядкувати територію, на що не було ніякої реакції. Весь Галицький район зсипає сміття на цьому полігоні», – каже голова Старомартинівської сільської ради Ольга Харів.
Може бути гірше
До речі, в «Житловику» не приховують, що звозять сюди сміття. Визнають, що цей полігон не має ані проекту, ані експертизи, проте вони за власним бажанням опікуються ним та підтримують його «в належному стані». Вже багато років вони хочуть усе це привести до ладу. Ще у 2012-му «Житловик» подавав проект, щоб поставити тут сортувальну лінію, а Бурштинська міська рада планувала скерувати сюди кошти. Проте депутати не дозволили. Як наслідок, сміттєзвалище працює нелегально. Але більш-менш впорядковане – на їхню думку.
Щодо висипаного сміття на дорозі, директор комунального підприємства «Житловик» Віктор Марчук пояснює, що причиною стала несправність трактора. Коштів на нову техніку або її оренду в них немає, тому ремонтують стару. Відтак, каже, скоро впорядкують і ділянку.
На жаль, інших місць для вивезення сміття нема. Ані на франківське сміттєзвалище, ані на рогатинське брати сміття з Галицького району не хочуть. Мовляв, місця нема. Відтак, каже Марчук, якщо це нелегальне сміттєзвалище закриється, то весь Галицький район не матиме куди звозити сміття і постане ще більша проблема: будуть забруднювати річки, ліси, скидати сміття в поле…
Потрібні дослідження
Депутат обласної ради від Бурштина та член екологічної комісії Андрій Іваськів підтвердив факт проблеми з «полігоном» між селами Різдвяни та Німшин: «Так, дійсно, така проблема є, і в першу чергу це є відповідальність Галицьких міської ради та райдержадміністрації. Раніше була спроба вирішити питання, навіть хотіли поставити сміттєпереробний завод, та зараз через проблему з технічною документацією питання відклали».
Зауважимо, що за інформацією експерта з питань екології Володимира Красноштанова, на Прикарпатті є 27 полігонів, які контролюють. «Полігон відходів – це технологічна споруда, для облаштування якої потрібно провести низку досліджень. А саме: перевірити, що є під полігоном, чи нема там піску, шутру. Це споруда, яка повинна мати проект та експертизу проекту», – каже Красноштанов.
Еколог додає, що відсутність проекту та експертизи є порушенням земельного законодавства. А те, що сміття викидають за межі полігону, є порушенням природоохоронного законодавства. Він акцентує, що фільтрат, який утворюється в смітті, буде стікати в річку, яка є поблизу. І це є великою проблемою.
Припинити можна, а що далі?
Однією з причин занедбаного довкілля в регіонах України є брак коштів на їх охорону. Насправді кошти є, але вони не завжди йдуть у потрібне русло і не завжди ефективно використовуються. Тільки за 2018 рік Галицький район розподілив 94 млн. гривень. Це значна сума, яка уможливить покращення стану довкілля, якщо ухвалити запропоновані рішення на користь справді важливих проблем забруднення, щоб домогтися максимального ефекту. На жаль, ці гроші не завжди працюють на довкілля, про що й свідчить проблема з незаконним сміттєзвалищем між селами Різдвяни та Німшин, яким опікується бурштинське КП «Житловик».
Однак, в першу чергу, для цього варто об’єднатися і діяти разом. Бо, як пояснюють у Галицькій районній раді, ці кошти розподіляє Бовшівська сільська рада (адже на їх території є найбільший забруднювач) між своєю сільрадою, Бурштином, Більшівцівською ОТГ та містом Галич. А вони вже витрачають кошти на свій розсуд. Часто гроші йдуть на вирішення дрібних проблем.
До районної ради потрапляє тільки 40% коштів, які згодом розподіляють між сільськими радами. Постійна комісія визначає пріоритети розподілу коштів, часто це робиться на запити розпорядників коштів чи сільських рад. Зауважимо, що Старомартинівська сільська рада, на території якої розташований полігон, не робила такі запити 2019 року. Але якщо земля не оформлена під сміттєзвалище, то вони й не могли їх робити. Та зауважимо, що вони можуть робити запити на вивезення твердих побутових відходів…
Як районний центр Галич, так і весь район сміття звозить на це стихійне сміттєзвалище. Попри те, що документів на це нема жодних. До речі, в Галицькій районній раді кажуть, що шматок землі для цього сміттєзвалища був виділений за минулої влади, але от проекту, експертизи чи документа про це немає.
«Зараз ділянки для нового полігону в районі немає, а питання з технікою та сміттям на вулиці вже вирішено. Для узаконення сміттєзвалища за всіма нормами потрібно, щоб земля була відведена під нього. Якщо говорити про якісь санкції за ці порушення, то можна все припинити, але що буде далі? Це питання потрібно вирішувати в комплексі, а це нелегко, відомо, що кожен район зараз має таку ж проблему. Сміття потрібно десь захоронювати, а де, не знає ніхто», – пояснює ситуацію голова Галицької райради Павло Андрусяк.
Крім цього, голова додає, що в цій проблемі є чотири суб’єкти, які повинні її вирішувати: це КП «Житловик» та безпосередньо Бурштинська міська рада, Старомартинівська сільська рада, Галицька районна рада та частково обласна рада. Ключовим є рішення Старомартинівської сільської ради про відведення ділянки під сміттєзвалище, а отримати таке рішення загалом проблематично. А будувати сміттєзвалище чи сміттєпереробний завод можна тільки на ділянці, відведеній під це.