У мережі інтернет користувачі почали викладати фотографії так званої стіни Яценюка - оборонної споруди на кордоні України і Росії, будівництво якої анонсував екс-прем'єр-міністр Арсеній Яценюк.
Депутат Верховної Ради і ПАРЄ Олена Сотник особисто їздила подивитися на фортифікаційну споруду, пише Znaj.ua.
"Яма вартістю 4 млрд. грн. Рів (протяжністю кілька десятків кілометрів) на Українсько-Російському кордоні з зелененькою сіточкою і є та сама "Стіна", яка нас повинна захистити від ворожих вторгнень з боку Російської Федерації.
Нагадаю, мова йде про Європейський Вал – "стратегічний фортифікаційний проект" Яценюка, на якому він піарився близько року. Проект знаходиться на стадії будівництва, гроші з бюджету продовжують витрачатися на епічний Вал!
В цей же час наші хлопці військові продовжують їздити на допотопній техніці, тому що нібито недостатньо коштів в бюджеті для їх заміни!", - обурилася Олена Сотник.
Народний депутат Борислав Береза заявив, що напише звернення до керівника Спеціалізованої антикорупційної прокуратури Назара Холодницького, щодо розкрадання Яценюком коштів закладених на проект "Стіна".
"Навіть дикого кролика ця Сітка-стіна не зупинить. Стіни немає, грошей немає, і Яценюка теж немає. Вірніше він є. Бігає в рожевій маєчці у Вашингтоні. А хто буде відповідати за цю "творчість", яку, за законами воєнного часу можна прирівняти до мародерства і порахувати підривом державної безпеки, поєднану з розкраданням фінансових коштів в особливо великих розмірах", - написав Береза в Фейсбуці.
Нагадаємо, 19 листопада 2014 року Кабінет Міністрів України прийняв рішення затвердити указ Петра Порошенка про одностороннє позначенні лінії українсько-російського кордону. Проект носив ім'я "Стіна", але Арсеній Яценюк перейменував його в "Європейський вал". Особливо він рекламував проект перед парламентськими виборами. Яценюк приїжджав інспектувати ділянку "Європейського валу" в пропускний пункт Гоптівка на Харківщині. Під прицілами телекамер Яценюк, з високо піднятою головою продемонстрував 30 метрів готової споруди - бруствер, три варіанти забору, протитанковий рів і дві оглядові вишки. Яценюк спробував перерізати дріт якимись китайськими кусачками і уточнив: "Це тільки перша лінія оборони".
"Проект має кілька завдань. По-перше - безпека. По-друге - перший оборонний вал від російської армії. По-третє - це зупинка переміщення розвідувально-диверсійних груп. По-четверте - зупинка незаконної міграції. По-п'яте - це зупинка передачі зброї та радіоактивних матеріалів. Шосте - введення безвізового режиму з Євросоюзом. Країна, яка не контролює кордон, не отримає безвізовий режим з ЄС. І сьоме - економічний аспект. Люди отримають роботу - ті, які будуть працювати над спорудженням "Стіни", - сказав тоді Яценюк.
Яценюк обіцяв, що проект буде повністю завершено в 2018 році. За підрахунками колишнього Прем'єр-міністра, вартість проекту становить 4 млрд. грн. з яких 2 млрд. грн. повинно було піти на придбання електронних систем стеження і контролю, а 1,5 млрд. грн. - на будівельні роботи.
"Протягом 6 місяців велися проектувальні роботи, ми залучили фахівців проектного інституту СБУ, проектного інституту Міністерства оборони. Ми без перебільшення пройшли весь російсько-український кордон пішки, створили конкретні схеми можливого надалі інженерно-технічного облаштування з прив'язкою до місцевості. Ми суттєво активізували свої роботи. Фінансування цього проекту буде здійснюватися з трьох джерел - державного бюджету, міжнародної фінансової допомоги та позабюджетних коштів. Проект в цілому розрахований до 2018 року. Реалізація його буде проходити в три етапи. Перший етап - це 2015 рік, другий етап - 2016 рік, і третій етап - 2017-2018 роки", - пояснював в ефірі однієї з радіостанцій помічник голови Держприкордонслужби, керівник відділу з питань взаємодії із засобами масової інформації Олег Слободян.
На першому етапі - межа від Чернігівської обл. до півночі Луганської, а також на кордоні з окупованим Кримом, а після завершення бойових дій на іншій ділянці кордону в Донецькій і Луганській обл. Серед тодішніх завдань проекту, за словами Яценюка, планувалося зупинити нелегальну міграцію, контрабанду, проникнення диверсійних груп і переміщення зброї та радіоактивних матеріалів.
До реалізації проекту "Стіна" приступили в травні 2015 року, тоді, коли проект інженерно-технічного облаштування українсько-російського кордону був затверджений відповідним розпорядженням Кабміну №439. І з цього часу юридично і фактично почалася повноцінна реалізація проекту.
З дня підписання указу минуло 2 роки. Тобто в даний момент має йти будівництво, а саме - другий етап. Але Стіни досі немає.
Проект спочатку піддавався критиці з боку експертів. Тільки, чомусь, ніхто його не зупинив. Навіть Президент підтримав будівництво Стіни.
"Проект абсолютно очевидна дурниця. Чергова схема Яценюка. Це викликає тільки сміх і, чесно кажучи, сумніви у психічній адекватності авторів даного проекту. З практичної, з інженерної точки зору все це абсолютно безглуздо. Слід було очікувати такого результату", - каже військовий експерт Ігор Коротченко.
Світовий досвід будівництва такого роду споруд не малий. Взяти хоча б Берлінська стіну - стіна між колишньою НДР і Західним Берліном.
Стіна складалася з бетону, металевої сітки, сигнального огородження під струмом, сторожових вишок, протитанкових укріплень і смуг з гострих шипів.
Стіна безпеки Ізраїлю - це залізобетонна стіна поблизу Єрусалима висотою 8 м, інше - металевий паркан з колючим дротом, рів, датчики руху, контрольно-слідова смуга.
Читайте також: Волонтеру в автомобіль підкинули гранату
Марокканська стіна - Триметровий вал з каменів, піску, колючий дріт в кілька рядів, сенсорні датчики, величезні мінні поля, патрулі, артилерійські пости.
Корейська стіна - висота 5 - 8 м. Побудована з залізобетону, плюс доти, тунелі, вогневі точки. Це сама укріплена стіна в світі.
У звіті Кабміну України за 2015 рік вказується, що на проект "Стіна" було витрачено 400 млн. грн. У 2016 році передбачені витрати в розмірі 200 млн. Інформація про підрядників і закупівлі матеріалів для споруди - під грифом "секретно".