Відтепер в Україні 9 травня святкуватимуть День Європи


Президент України Володимир Зеленський підписав указ, що запроваджує в Україні святкування Дня Європи 9 травня.

Також глава держави подав до Верховної Ради законопроєкт, що пропонує зробити 8 травня Днем пам'яті та перемоги над нацизмом у Другій світовій війні.

Про це він сказав під час відеозвернення, пише Громадське.

«Ми повертаємо нашій державі чесну історію без ідеологічних домішок. Саме 8 травня більшість народів світу згадує велич перемоги над нацизмом. Саме 8 травня світ вшановує пам'ять усіх, чиї життя забрала та війна. Саме 8 травня набрав чинності Акт про беззастережну капітуляцію Вермахту», — зазначив Зеленський.

Президент наголосив, що Україна ніколи не забуде про внесок свого народу в перемогу над нацизмом, і не дасть збрехати, що перемога могла відбутись і без участі якоїсь країни або народу.

«Як тоді ми разом знищували зло, так і зараз ми разом знищуємо аналогічне зло. На жаль, зло повернулося. Хоч агресор тепер інший, у нього та сама мета — поневолення або знищення», — каже Зеленський.

Він додав, що зараз єдність у Європі наближає нас до відзначення першого дня нашого миру.

«І правильно буде разом із усією вільною Європою відзначати День Європи. Сьогодні я підписав відповідний указ, і щороку відзавтра, 9 травня, ми будемо вшановувати нашу історичну єдність — єдність усіх європейців, які знищили нацизм і переможуть рашизм. Єдність, яка наближає мир», — зазначив глава держави.

Трохи контексту

Наразі в Україні 8 травня відзначають День пам'яті та примирення, а 9 травня — День перемоги над нацизмом. У лютому група народних депутатів запропонувала скасувати святкові дні 8 березня, а також 1 та 9 травня. Тобто парламентарі хотіли залишити лише 8 травня як День пам'яті та примирення.

Заступник голови Українського інституту національної пам’яті (УІНП) Володимир Тиліщак нам у коментарі розповів, що Україні потрібно відійти від радянських інтерпретацій і підходів до відзначення свят. Однак сама лише зміна переліку вихідних і святкових днів цю проблему не розв'яже.

За його словами, потрібно змінити систему свят, яка буде охоплювати всі «важливі аспекти української історії, повсякдення та майбутнього». Зокрема Тиліщак згадав, що у 2016 році УІНП розробляв законопроєкт про державні свята, — тоді його виносили на громадське обговорення. Але зміни так і не ухвалили.

Тоді Інститут пропонував розділити свята за категоріями: державне свято, день жалоби, пам'ятна дата, професійне свято, скорботний день і традиційне свято. Державні свята пропонували ділити на робочі й неробочі. Тоді теж була пропозиція відмовитися від святкування 8 березня, 1 та 9 травня.

Читайте нас у Facebook, Telegram та Instagram.
Завжди цікаві новини!