Віртуальний ажіотаж викликали електронні новації у франківських вступників
Вступна кампанія 2017 року змусила цьогорічних абітурієнтів та їхніх батьків добряче понервувати — нове програмне забезпечення Єдиної державної електронної бази з питань освіти (ЄДЕБО) підкинуло вступникам неприємні сюрпризи та труднощі в створенні особистих кабінетів, подачі електронних заяв тощо.
Втім, цього разу весь ажіотаж перекочував у віртуальний простір. Детальніше про особливості та хід цьогорічної вступної кампанії дізнавалися в приймальних комісіях трьох найбільших ВНЗ краю — Прикарпатському національному університеті ім. В. Стефаника, Івано-Франківському національному медичному університеті та Івано-Франківську національному технічному університеті нафти і газу, пише Галичина.
Неуважні абітурієнти
До приймальної комісії ПНУ ім. В. Стефаника я прийшла 21 липня. До закінчення прийому документів — близько тижня, а в приміщенні закладу не відчувається ажіотажу, немає черг, все спокійно. Мабуть, це наслідки міністерського нововведення — абітурієнти цього року подають електронні заяви як на денну, так і на заочну форми навчання. За словами заступника відповідального секретаря приймальної комісії ПНУ ім. В. Стефаника Руслана Запухляка, це одна з особливостей цьогорічної вступної кампанії, як і те, що створення електронних кабінетів вступників та подачу електронних заяв було розведено в часі. «Електронні кабінети можна було створювати з 29 червня, а подавати документи до університетів — з 12 липня. Це трохи зменшило навантаження на інформаційні системи і полегшило роботу приймальної комісії. Тож ажіотажу не було», — каже Р. Запухляк.
Але попри це система електронного вступу працювала зі збоями, особливо в перший тиждень прийому документів. Руслан Запухляк зазначає, що дуже часто проблеми з роботою в електронних кабінетах виникали не лише через збій у системі, а й через неуважність самих абітурієнтів. «Вступники звикли реєструватися в соціальних мережах і думали, що і в особистому кабінеті можна все видалити, знову створити тощо. А тут треба було підходити відповідально та акуратно вводити всі реєстраційні дані. Натомість абітурієнти наробили чимало помилок, наприклад, завантажували не ті документи тощо», — наголосив заступник відповідального секретаря.
Особливості вступу
В Івано-Франківському національному медичному університеті також усе спокійно. Черг немає, лише поодинокі абітурієнти з батьками, в яких виникли ті чи інші запитання до представників приймальної комісії або які з тих чи інших причин подають паперові заяви. Кілометрові черги та напруга в приймальних комісіях — в минулому. Це не може не тішити. «Ажіотаж, звичайно, спостерігається, але через те, що цього року 95% усіх заяв подають в електронному форматі, то він став більше віртуальним, ніж реальним, — коментує відповідальний секретар приймальної комісії іФНМУ Ігор Сарапук. — Уже традиційно вступна кампанія розпочинається із проблем з ЄДЕБО, так сталося і цього року. Спочатку були проблеми зі зміною програмного забезпечення, в зв’язку з цим був нездоровий ажіотаж у всій Україні. Втім, це вже минулося, і згодом база почала працювати більш-менш стабільно».
Щодо особливостей цьогорічної вступної кампанії, то і. Сарапук називає декілька нововведень, котрі додали до звичного процесу новизни. «Вже більше десяти років вступна кампанія відбувається за результатами зовнішнього незалежного оцінювання. Це вибудувало саму форму вступної кампанії. Також цього року ввели деякі коефіцієнти, так званий сільський, регіональний, галузевий. Дещо зменшили кількість поданих заяв на місця державного фінансування. Цього року вступники мали змогу подати 9 заяв на 4 спеціальності, а не 15, як торік», — наголошує відповідальний секретар.
Щодо зменшення кількості заяв, котрі вступники могли подати цього року, ігор Сарапук наголошує, що це нововведення є продуманим та логічним, адже останніми роками абітурієнти в середньому подавали 8-10 заяв, адже розуміли, що чим більшу кількість заяв подали, тим більше шансів мали заплутатися під час оприлюднення списків рекомендованих до зарахування. «9 заяв — це оптимальний варіант, тим паче, що кожен вже має розуміти, де прагне вчитися і який фах здобувати», — зазначає мій співрозмовник.
І. Сарапук зауважує, що в перший тиждень прийому документів була тривога, що можливо, доведеться продовжувати терміни подання заяв. Утім, згодом ситуація стабілізувалася і вступники змогли без надмірних проблем зареєструвати електронний кабінет та подати заяви на омріяні спеціальності до обраних ними ВНЗ. «Торік були інші проблеми, хоча цього року їх було набагато більше, — зауважує він. — Але, мабуть, вступники та їхні батьки вже адаптовані до цього, знають, що виникатимуть проблеми і готові до них. Дуже багато вступників не поспішали подавати заяви в перші дні. Торік на початку прийому документів спостерігався великий сплеск кількості заяв. Цього ж року кожен день йшов більш-менш планово. Люди зрозуміли, що не треба поспішати та відтермінували час подання заяв».
Нове програмне забезпечення та інші сюрпризи
В Івано-Франківському національному технічному університеті нафти і газу наголошують, що найбільший хіт цьогорічної вступної кампанії — нове програмне забезпечення, яке було незвичне для працівників приймальних комісій, крім того, не було єдиної інструкції щодо роботи з ним, тож спостерігався певний інформаційний вакуум. Відповідальний секретар приймальної комісії ІФНТУНГ Андрій Юрич також наголошує, що програмне забезпечення в перші дні вступної кампанії неадекватно передавало інформацію з особистих кабінетів вступників у базу, яку опрацьовували приймальні комісії. «Реально впродовж першого тижня ми були в інформаційному вакуумі і фактично заяви майже не опрацьовували для того, щоб потім не бути винними в чиїхось помилках. Десь близько 40 000 заяв скасовано, тому що вони були без конкурсного балу, по дорозі результати ЗНО десь загубилися. Нині (розмовляли ми 21 липня. — Авт.) програмне забезпечення працює більш-менш, у тих, хто тепер подає заяви, в принципі не виникає проблем, — наголосив
А. Юрич. — Варто відзначити, що абітурієнти не до кінця розуміють, що вони мають робити, незважаючи на те, що міністерство цього року досить добре провело промокампанію. Але, на жаль, вступники не дуже хотіли в цьому розбиратися, часто забували паролі до своїх особистих кабінетів чи адресу електронної пошти, яку вказували під час реєстрації тощо».
Заступник відповідального секретаря ПНУ ім. В. Стефаника Руслан Запухляк наголошує, що цьогорічну вступну кампанію не можна порівнювати з попередньою, адже щороку є якісь нововведення. Своєю чергою, відповідальний секретар ІФНМУ Ігор Сарапук зауважує: щороку одні особливості заміняють інші. Попри те, що електронна система подання документів і цього року працювала зі збоями, працівники приймальних комісій позитивно оцінюють її, адже вона надала можливість вступникам не їздити до приймальних комісій по всій Україні, а з дому подати необхідну кількість заявок. Зручно і швидко, за умови, що програмне забезпечення не підводить і все працює як годинник. На жаль, поки що ця система переживає період становлення і є далекою від ідеалу.
Тому не дивно, що за два дні до закінчення прийому заяв від вступників профільне міністерство дозволило абітурієнтам, котрі не змогли подати електронну заяву, зробити це в паперовому форматі. «Щоб забезпечити участь усіх вступників у конкурсному відборі, ми надаємо можливість їм упродовж двох останніх днів подавати заяви у паперовій формі — незалежно від того, створювали вони електронний кабінет чи ні», — повідомила міністр освіти і науки Лілія Гриневич.
Високий бал для медиків
Напередодні вступної кампанії Міністерство освіти і науки вирішило підвищити прохідний бал до 150 для абітурієнтів, котрі планували вступати у медичні ВНЗ. Втім, це нововведення так і не реалізували. Такі маневри підігріли ажіотаж серед вступників, котрі мріяли про медичний фах. «До таких речей потрібно ставитися обдумано, змінювати прохідний бал треба було в жовтні, коли затверджували умови прийому до ВНЗ, — коментує І. Сарапук. — Мінімальний бал, з яким можна допускати до конкурсу, не потрібно підвищувати для трьох конкурсних предметів. Передусім це потрібно робити для профільного предмета, з інших предметів не може бути такий самий показник, що і з профільного. Зрозуміло, що його не треба опускати до 100 балів, але треба диференційовано підходити до цього. Тому що виходить так, що вступник, який склав ЗНО з української мови і літератури на 149 балів, не має права вступати в медичний навчальний заклад, в той же час він склав інші предмети — хімію та біологію на 180-190 балів. Разом з тим вступник, який склав українську мову і літературу на 149 і нижче балів, має право вступати на журналістику, а в медицину — ні. Щось тут трошки, мабуть, не логічно й абсурдно».
З точки зору вступників
Випускниця Солотвинського НВК Ольга Веркалець подавала документи у ПНУ ім. В. Стефаника, обрала журналістський та юридичний фахи. Ці ж спеціальності визначила для вступу до Львівського національного університету ім. І. Франка. Також для підстрахування подала документи на «маркетинг» та «початкову освіту», впевнена, що сюди точно пройде на державне. «Думаю, 9 заяв на 4 спеціальності цілком вистачає, більше не потрібно. Лячно було створювати електронний кабінет, багато чула відгуків, що є труднощі з реєстрацією. Але мені пощастило, зареєструвалась одразу, все завантажила і очікувала 12 липня, — ділиться враженнями абітурієнтка. — У перший день заяв не подавала, бо був великий ажіотаж, всі масово подавали заявки, ніби є тільки один день. Чесно кажучи, я не задоволена процесом електронного вступу. Звісно, це крок вперед для нашої країни, бо у будь-якому куточку світу ти можеш подати заяву, потрібно мати тільки доступ до інтернету. Цю систему потрібно вдосконалювати. Колись ти поїхав, відстояв величезну чергу, але знав, що твої документи переглянуто і вони не зникнуть».
Рейтинг популярності професій
У трьох найбільших прикарпатських ВНЗ не скаржаться на брак вступників, охочих навчатися тут вистачає. Хоча загалом цього року спостерігається зменшення кількості заяв до приймальних комісій ВНЗ. Воно закономірно, адже цього року зменшилася кількість випускників шкіл.
Фаворити серед спеціальностей. У прикарпатських ВНЗ наголошують, що вони залишаються незмінними вже впродовж кількох останніх років. Зокрема, в Прикарпатському університеті найбільш популярні серед вступників факультети туризму, математики та інформатики, природничих наук, історії, політології та міжнародних відносин, економічний факультет, а також юридичний інститут. А найменшу кількість заяв абітурієнти подали на фізико-технічний факультет, в інститут мистецтв, на факультет фізичного виховання та спорту. Заступник відповідального секретаря наголошує, що це пов’язане з творчими конкурсами, котрі обов’язково потрібно скласти, щоб вступити на ці спеціальності. Це і відсіює частину вступників.
У медичному університеті на першому місці за кількістю заяв — спеціальність «медицина». За словами І. Сарапука, цей напрям підготовки має найбільшу кількість державних місць, тому так приваблює абітурієнтів. Хоча і на інші спеціальності вишу, такі як «стоматологія», «педіатрія» та «фармація», попит є. Цього року університет збагатився новим напрямом підготовки — «фізична терапія, ерготерапія». Відповідальний секретар наголошує, що цей фах є надзвичайно популярним у світі та в Європі, для України він ще доволі новий, тому поки що не особливо популярний, хоча охочих вистачає. «Уперше проводимо набір на «фізичну терапію, ерготерапію», тож зрозуміло, що ця спеціальність не може викликати такого ажіотажу, як ті, котрі існують уже багато років», — наголошує мій співрозмовник.
Спеціальності, що пов’язані зі сферою IТ, останні кілька років очолюють список найпопулярніших та найперспективніших в Україні. Тому не дивно, що саме вони мають попит серед вступників, котрі планують навчатися в іФНТУНГ. Крім того, за словами Андрія Юрича, левова частка заяв від абітурієнтів надійшла на економіку, філологію та туризм.
«Дорога» стоматологія, «дешева» фізика
Для тих, кому не вдасться вступити на державну форму навчання, у мене не дуже гарна новина, адже цього року вартість контракту зросла в середньому на 10-25%. У Прикарпатському національному університеті ім. В. Стефаника — в середньому збільшилася на 25%, в івано-Франківському національному медичному університеті — на 10-15%, а в івано-Франківському національному технічному університеті нафти і газу — на 10%.
У ПНУ ім. В. Стефаника найдорожчою спеціальністю виявилося «право» — 16 400 грн. за рік. Юридична спеціальність традиційно є однією з найдорожчих не лише в Івано-Франківську, а й в Україні. В кругленьку суму обійдеться й навчання на факультеті іноземних мов, зокрема за рік навчання за спеціальністю «філологія. Англійська мова і література» доведеться заплатити 15 600 грн., «середня освіта. Англійська мова і література» — 14 900, «філологія. Німецька мова і література» — 13 400 гривень. Недешевим фахом традиційно є «міжнародні відносини, суспільні комунікації та регіональні студії» — 14 400 грн. А от найбільш бюджетно вдасться опанувати фізико-технічні спеціальності. Рік навчання на спеціальностях «середня освіта. Фізика», «фізика та астрономія», «прикладна фізика та наноматеріали», «матеріалознавство» коштує 8 900 грн.
Найдорожчою спеціальністю в іФНМУ традиційно є «стоматологія». Опанування фаху лікаря-стоматолога добряче потрусить гаманці батьків таких студентів — рік навчання коштує аж 30 000 гривень. Спеціальність «медицина» на другому місці у цьому своєрідному рейтингу: рік навчання за цим напрямом коштує 26 400 грн. Третю сходинку посідає «педіатрія» — 21 500 грн. за рік. А найдешевшою є найновіша спеціальність — «фізична терапія, ерготерапія» — лише 10 000 грн. за рік. Ймовірно, це своєрідний рекламний хід, щоб привернути увагу до нового фаху якомога більшої кількості вступників та не злякати їх високою вартістю навчання.
Серед найдорожчих спеціальностей ІФНТУНГ «архітектура та містобудування» — 11 500 грн., «філологія. Германські мови та література» — 10 800, «нафтогазова інженерія та технології», «туризм» — 10 500, «інженерія програмного забезпечення» — 10 300 гривень. Серед найдешевших напрямів підготовки — «інформаційна, бібліотечна та архівна справа», «електроенергетика, електротехніка та електромеханіка», «публічне управління та адміністрування» — 8 500, «автомобільний транспорт», «прикладна математика» — 8 000 гривень.
…Термін прийому документів завершився, попереду найтривожніший період для вступників: очікування списків рекомендованих до зарахування. Маю надію, що більшість абітурієнтів отримають рекомендації для зарахування на «держбюджет» та почнуть опановувати омріяну професію.