Останнім часом на Прикарпатті зросла кількість пожеж, особливо в природних екосистемах. Трапляється, що вогнеборці за добу виїжджають на пожежі до сотні разів.
Особливо гостро ця проблема відчувається у сільських та гірських населених пунктах. Адже зазвичай пожежні частини розташовані далеко, а розбитими дорогами рятувальники їдуть дуже довго, та й не завжди є вільні екіпажі з такою кількістю пожеж. Тож єдиним варіантом порятунку - це створювати добровільні пожежні команди на місцях. До слова, на Івано-Франківщині вже діють декілька таких пожежних команд.
Приватний підприємець з селища Кути на Косівщині Володимир Палійчук ще у 2014 році створив добровільну пожежну команду. До такого кроку його підштовхнула власна біда - вогонь знищив хату та все майне.
Як розповідає пан Володимир у розмові з кореспонденткою Бліц-Інфо, з 2014 його команда 156 разів гасила вогонь. Обслуговують два райони: Косівський і сусідній Вижницький район Чернівецької області.
«Машина моя бере 10 тонн води. Такої в Україні більше немає, ми самі її зробили. У нас є караульне приміщення, дві бойові машини, легкова машина для підвозу особового складу і пожежний КАМАЗ на 10 тонн води обладнаний всім необхідним. Мої люди чергують 24/7. В нас все працює настільки злагоджено, що як тільки команда чує сирену у селі, хлопці самі біжать до машини. Два мої сини також тут працюють. Ми тісно співпрацюємо з ДСНС. Якщо потрібно, вони відразу телефонують мені. Нас також викликають на масштабні пожежі. Бувало, доводилось гасити вогонь 14 годин. За межами Кутів ми тільки підвозимо воду для професіоналів, а тут самі гасимо вогонь. Окрім того, маємо все необхідне, щоб надавати допомогу при ДТП», - розповідає чоловік.
Як підкреслює Володимир Палійчук, доводиться працювати без вихідних та постійно бути готовим до виклику. Відтак, у команди відпрацьовано до найменших деталей.
«Якщо я відлучаюся, то попереджаю ДПЧ у Верховині, що мене немає, кажу хто замість мене і даю його номер. Незалежно, що я роблю: сплю, їм, миюся, якщо дзвонять - кидаю все і відразу їду. В мене навіть в особистій машині є бойовий костюм, аварійні фішки, сокира, два вогнегасники. Звичайно, що буває важко, але це треба любити»,- каже пожежник.
У пожежній дружині Володимира Палійчука з професіоналів тільки водії, адже щоб втримати двадцятитонну машину на дорозі треба мати досвід. Всі решту – добровольці, які навчаються в «бойових» умовах. Звичайно, що у вогонь новачків ніхто не пускає, спочатку вони подають рукави і вчаться, а досвідченіші вже гасять пожежу. Загалом, за словами чоловіка, їх головне завдання підвезти воду бойовим підрозділам, але якщо приїздять перші тоді самі беруться гасити.
«У нас специфічні райони, немає пожежних водойм, гідрантів... Все давно знищили. В мене на базі є пожежний гідрант на 250 тонн води, тож цілу зиму пожежні заправляються тут. Окрім того, маю потужні насоси, які заправляють звичайну пожежну цистерну за 3 хвилини, а мою за 10. Взагалі, щоб зробити таку дружину в будь-якій ОТГ треба мати тільки бажання і пару копійок», - переконаний Палійчук.
Варто зазначити, що не менш активно взялися за створення добровільних пожежних дружин і в Верховинському районі, який також знаходиться у високогір’ї.
Адже, як розповідає голова Верховинської райдержадміністрації Олег Лютий, у Верховині лише одне пожежне депо. Тож рятувальники ДСНС фізично не можуть встигнути всюди.
«На сьогодні у нас є створене добровільне пожежне депо в Білоберізькій ОТГ. В планах також створити в селі Яблуниця, яке від Верховини на відстані близько 40 км. Ця добровільна пожежна команда обслуговуватиме 12 навколишніх населених пунктів, в яких проживають більше 10 тисяч жителів. За сприяння заступника голови обласної ради Сергія Басараба, який знає нашу ситуацію, ми отримали пожежну машину і спецодяг для команди. Окрім того, спільною працею всіх сільських рад, які знаходяться на території зони обслуговування і коштами району будуємо і облаштовуємо пожежне депо. До цієї роботи залучені також і державні лісгоспи, які знаходяться на цій території», - пояснює голова РДА.
Загалом, як зазначає Орест Лютий, наразі є два пожежні авто в селищі Верховина і одне в Білоберізькій ОТГ. Тепер буде ще одна машина в Яблуниці.
"В депо буде цілодобове чергування водіїв і техніка. По селах, які обслуговуватиме це пожежне авто, будуть створені добровільні пожежні дружини. Автомобіль виїхав, технік підключив все, а добровільні пожежні команди будуть вже працювати на місцях. Навчання вони пройдуть на базі ДСНС і будуть вважатися пожежниками», - зауважує посадовець.
Оскільки район великий, то в планах і будівництво пожежного депо в селі Зелене, Верховинського району.