Визначено переможців щорічної премії імені Герасима Терсенова
31 липня в департаменті економіки облдержадміністрації відбулося засідання конкурсної комісії з присудження обласної щорічної премії імені Герасима Терсенова.
На розгляд було подано п’ять наукових розробок від вищих навчальних закладів, установ, організацій та підприємств.
За результатом обговорення та рейтингового голосування переможцями стали:
1. Автор розробки «Універсальна технологія переробки нетрадиційної сировини, дикорослих плодів, ягід і грибів на напівфабрикати для виробництва продукції лікувально-профілактичного призначення» Касіянчук Василь Дмитрович – завідувач кафедри «Будівництво» ПВНЗ «Івано-Франківський університет права імені короля Данила Галицького», доктор філософії, професор, к.т.н. Розробка захищена деклараційним патентом України.
Пропонована технологія передбачає універсальне, безвідходне виробництво, незалежно від сировини, що надходить. З метою повного збереження вітамінів, мікроелементів та інших поживних речовин сушіння сировини проходить з використанням сушильних агрегатів, оснащених інфрачервоними елементами зразка «Індіго». За умови досягнення потужності до 500 т фруктово-ягідних і грибних порошків і 500 т топінамбуру на рік дасть можливість зекономити значну кількість коштів (фруктово-ягідні та грибні порошки імпортного виробництва коштують 45 євро за 1 кг), поставляти продукцію на експорт, створити близько 200 робочих місць.
2. Автор розробки «Витратовимірювальна поршнева установка одиниць об’єму та об’ємної витрати газу на газовому середовищі в діапазоні об’ємної витрати від 4 м3/год. до 200 м3/год. при тиску до 1,6 МПа» Присяжнюк Тарас Ігорович - старший наукових співробітник науково-дослідної лабораторії центру наукового забезпечення вимірювань об’єму витрати газу ДП «Івано-Франківськстандартметрологія». Розробка захищена патентом України на корисну модель, крім того подано дві заявки на отримання патентів на винаходи, які проходять кваліфікаційну експертизу.
У витратометрії основною проблемою установок з поршневими розділювачами є наявність перетоків газового середовища повз ущільнення поршня. В розробленій установці це питання вирішено шляхом ущільнення поршня надмірним тиском газу перед ним. Поршнева установка може застосовуватися для проведення калібрування лічильників газу, максимально відтворюючи та забезпечуючи умови, за яких вони працюють.
3. Автор розробки «TORCH-інфекції у ВІЛ-інфікованих осіб: особливості перебігу, діагностики та лікування» Грижак Ігор Гнатович - доцент кафедри інфекційних хвороб та епідеміології Івано-Франківського національного медичного університету, к.м.н. Розробка захищена чотирма патентами України на корисну модель, крім того подані заявки на два патенти України на винахід.
Перевага даного впровадження полягає в тому, що воно дає можливість скоротити час до встановлення точного діагнозу завдяки використанню відповідних алгоритмів та дослідженню ліквору на наявність антитіл до збудників TORCH.
Премія у розмірі 2000 грн. на кожну розробку виплачуватиметься до Дня винахідника і раціоналізатора України (вересень 2014 року) за рахунок коштів обласного бюджету, передбачених на реалізацію заходів Програми розвитку науково-технічної та інноваційної діяльності області до 2015 року (затверджена рішенням обласної ради від 05.06.2009 №803-30/2009).