За минулий рік на Івано-Франківщині виявлено 198 видів неякісних лікарських засобів


Плідним виявився 2013 рік для Державної служби з лікарських засобів в Івано-Франківській області. Зокрема, службою проводився контроль за дотримання ліцензійних умов і було перевірено 135 суб’єктів господарської діяльності. За результатами перевірок дотримання Ліцензійних умов провадження господарської діяльності видано 76 розпоряджень на усунення порушень, 7 суб’єктам господарювання анульовано ліцензії.

Проводилися комісії з атестації провізорів та фармацевтів. Спеціалістами структурного підрозділу також проводилися аналізи відібраних зразків лікарських засобів. За результатами яких, виявлено 198 неякісних і видано розпорядження про заборону їх обігу.

 Щодо результатів інспекційних перевірок за дотримання законодавства з контролю якості лікарських засобів, то Державною службою проведено 664 перевірки – з яких 509 планових, 145 позапланових та 12 спільно з правоохоронними органами. Під час проведення виявлено серії лікарських засобів термін придатності яких закінчився, і заборонених до реалізації приписами Держслужби України, і 34 назви лікарських засобів, незареєстрованих в Україні. Суб’єктами господарювання знищено 2211,45 упаковок неякісних лікарських препаратів.

З метою посилення державного контролю за якістю лікарських засобів, розпорядженням голови Івано-Франківської облдержадміністрації за №27 від 26.01.2010 року затверджена Регіональна програма щодо запобігання ввезення та розповсюдження на території області субстандартних, фальсифікованих та незареєстрованих лікарських засобів на 2010-2015 роки.

Відповідно до Регіональної програми розроблений механізм взаємодії Державної служби з лікарських засобів в Івано-Франківській області із правоохоронними та іншими органами виконавчої влади з метою контролю за ввезення лікарських засобів на територію області, можливості притягнення до відповідальності осіб, стосовно яких виявлено факти виробництва, ввезення, реалізації  та використання фальсифікованих, неякісних та незареєстрованих ліків.

Слід зазначити, що Державна служба України з лікарських засобів постійно впроваджує гармонізацію національного законодавства з європейським, і саме в 2013 році було введено європейську норму, згідно якої в Україну ввозять ліки виготовлені тільки в умовах належної виробничої практики – GMP ЄС, Центральна лабораторія з контролю якості лікарських засобів приєдналася до загальноєвропейської мережі контрольованих лабораторій, введено європейські вимоги ліцензування імпорту, що посилило відповідальність іноземних виробників за якість ліків, які ввозяться в Україну. Більше 170 імпортерів отримали відповідні ліцензії. Завдяки Держслужбі Україна першою ратифікувала Конвенцію Медікрайм та першою серед країн СНД ввела кримінальну відповідальність за злочини, пов’язані з фальсифікацією ліків, також Україна стала 38-м членом Європейської Конвенції з розробки Європейської Фармакопеї (в Україні запроваджено стандарти якості ліків відповідно до вимог Європейської Фармакопеї).

Серед своїх основних напрямків діяльності на 2014 рік Державна служба називає подальше впровадження європейських норм у сфері обігу ліків в законодавство України, державного ринкового нагляду у сфері обігу медичних виробів та автоматизованої системи відстеження ліків в обігу в рамках європейського проекту еТАСТ під егідою Ради Європи, а також закріплення у законодавстві України норм Належної дистриб’юторської практики ЄС та Належної аптечної практики як обов’язкових.

Спеціалісти Державної служби з лікарських засобів впевнені, що здійснення послідовної політики гармонізації національного законодавства з європейським для пацієнта і системи охорони здоров’я в цілому є гарантією якості та безпеки ліків.