Заява-приєднання, нарахування і борги: Що нам варто знати про нововведення від«Івано-Франківськгаз Збут»
Минулого тижня мешканці Івано-Франківська почали отримувати платіжки за послуги з газопостачання.
Відразу ж у соцмережі Фейсбук франківці почали скаржитись на нововведення від "газовиків". Зокрема обурювалися через "міфічні" борги за середньостатистичним показником, незрозумілі "заяви-приєднання" та цікавились, що робити з боргами.
Кореспондент Бліц-Інфо звернувся за роз'ясненнями щодо цих питань до директора ТОВ «Івано-Франківськгаз Збут» Юрія Пилипіва.
Перш за все нас цікавило питання, що собою являє "Заява-приєднання до умов договору постачання газу", для чого її підписувати і які наслідки будуть для тих хто не підпише.
За словами очільника ТОВ «Івано-Франківськгаз Збут», Заява-приєднання - це письмове підтвердження приєднання споживача до умов договору постачання природного газу побутовим споживачам або договору постачання природного газу постачальником "останньої надії", складена відповідно до вимог Правил постачання природного газу. Нова форма документу із 1 грудня 2015 року затверджена Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП).
"Заява-приєднання розроблена для проведення спрощеної процедури укладання Типового договору. Адже головною особливістю нового Типового договору є те, що він публічний. Тобто процедура його укладання спрощена та не вимагає від споживача зайвих зусиль: надання великої кількості документів, підписання його у двох екземплярах чи довгих очікувань в черзі. У встановленому порядку споживачу скеровується лише Заява-приєднання до умов договору постачання природного газу. Якщо зауваження до персональних даних та змісту заяви відсутні, побутовим споживачам необхідно підписати її в декількох місцях та повернути газопостачальній компанії. І це автоматично означатиме, що Договір між споживачем та ТОВ «Івано-Франківськгаз Збут» підписано. Також фактичне споживання природного газу буде свідчити про приєднання споживача до умов типового договору", - роз'яснює Юрій Пилипів.
За словами начальника нововведення з укладанням Типового договору та підписання заяви-приєднання пов’язані з набуттям чинності нормативних актів, які реалізують вимоги Закону України «Про ринок природного газу», зокрема нових Правил постачання природного газу. Це означає, що постачання природного газу побутовим споживачам повинно здійснюватися на підставі укладення типового публічного договору постачання природного газу між постачальником та споживачем.
За відсутності зауважень до персоніфікованих даних у заяві-приєднанні та її змісту побутовий споживачу повинен підписати заяву-приєднання та повернути її постачальнику у зручний для себе спосіб: надіслати поштою, залишити в абонентських службах, або передати контролеру під час його візиту, та/або сплатити рахунок (квитанцію) Постачальника за поставлений природний газ.
Проте багато франківців не поспішають підписувати незрозумілий документ, адже побоюються наслідків такої "згоди". Отже, кореспондент Бліц-Інфо дізнався, що буде коли споживач не підпише Заяву-приєднання.
"У разі незгоди споживача укладати договір з постачальником із спеціальними обов’язками та за відсутності укладеного в установленому порядку договору постачання природного газу з іншим постачальником, споживач не має права споживати природний газ із газорозподільної системи та має подати до Оператора ГРМ письмову заяву про припинення розподілу природного газу на його об’єкт" ,- каже директор «Івано-Франківськгаз Збут».
З Заявою-приєднанням розібралися, проте як бути з "міфічними" боргами? Адже франківці не розуміють за якими "формулами" їх нараховують і що з ними робити.
Як пояснюють "газовики", нарахування за газ для споживачів, які мають встановлені лічильники, проводиться на підставі показань їх приладів. Щоб нарахування за газ відповідало фактичним показникам лічильника, споживачу необхідно щомісяця станом на перше число місяця зафіксувати показники свого приладу обліку і передати в газову компанію до 5 числа. Однак, у компанії стверджують, що деякі споживачі не подають показники лічильника, або подають не станом на 1 число.
"Нарахування вартості спожитого газу проводиться за повний календарний місяць. Тобто, якщо показання лічильника газу зняті не в останній день місяця, і споживач не подав показники за повний календарний місяць, газове господарство проводить нарахування за послуги з газопостачання на підставі планових платежів. В цьому випадку до спожитої кількості газу станом на число, коли були зняті показання лічильника газу, додається прогнозоване використання газу споживачем до кінця місяця", - пояснюють у «Івано-Франківськгаз Збут».
Користувачі Фейсбук також обурювалися, чому контролери не приходять знімати показники лічильників станом на 1 число, а тільки приносять квитанції з боргами. У компанії кажуть, що їх працівники повинні здійснювати контрольне зняття показів лічильників газу не менше, ніж один раз на шість місяців, а щомісячне фіксування показів лічильника, відповідно до чинного законодавства, покладено на споживача. Окрім того "газовики" жаліються, що багато споживачів не допускають контролерів у свої помешкання, або їх немає вдома.
Проте, як виявилось навіть законослухняні франківці, які вчасно подають показники скаржаться, що не можуть цього зробити. Адже за їх словами гаряча лінія зайнята, а на сайті система не приймає показник через велику завантаженість.
У компанії нас запевнили, що така ситуація склалася у них вперше через велику кількість абонентів, які хотіли внести показники. І порадили споживачам у такому випадку написати лист на електронну адресу контакт-центру де вказати прізвище, ім'я, абонентський номер та показники. Лист надійде і оператор внесе дані. Також представник компанії запевнив, що зараз всі показники приймають у штатному режимі.
Що ж робити споживачам, які не подали дані і отримали платіжки із розрахунковими, а не фактичними обсягами спожитого газу? У компанії радять не панікувати і не оплачувати те чого не використали.
Для цього у відривному талоні рахунку потрібно вписати фактичні показання лічильника та дату їх зняття. При здійснені оплати прослідкувати, щоб оператор банківської установи разом з оплатою вніс ці показання. Відповідно при формуванні рахунку в наступному місяці споживачу буде автоматично проведено перерахунок обсягу спожитого газу, відповідно до вказаних ним показань лічильника. І в подальшому, споживачу необхідно щомісяця, станом на 1 число вчасно подавати показання.
Окрім того у компанії порадили франківцям не панікувати через інформацію, яку розповсюджують в інтернеті стосовно запровадження з квітня нових правил розрахунків за газопостачання. За словами представника «Івано-Франківськгаз Збут» ніякого підтвердження такої інформації з міністерства їм не приходило, а отже таких змін може і не бути.