Життя і смерть цивілізації: історія щасливого міста Ольвія на березі Чорного моря


Місто Ольвія проіснувало майже тисячу років і навіть у наші дні зберегло античний дух.

Розташована за 40 кілометрів від сучасного Миколаєва, місцевість здавалась ідеальною: високе плато оточене ярами, зі сходу захищене Бузьким лиманом. Куди не глянь – родючі землі Дикого поля, а води Південного Бугу та Дніпра не лише забезпечували рибою, а ще й сприяли торгівлі.

Мешканці Ольвії не обмежувались торговельними контактами з племенами скіфів і сарматів, що заселяли південь сучасної України, а й сягали берегів Єгипту та Апеннінського півострова.

Поселення складалось з двох частин: у Верхньому місті розташовувались храми, школа, театр та іподром, а в Нижньому – порт та майстерні.

Тут були свої філософи, вчені, поети, музиканти. Особливу увагу приділяли спорту: в Ольвії регулярно влаштовували змагання з бігу, метання списа й диска, стрільби з лука. До речі, власного війська не було. Воїном вважався кожен чоловік, адже тримати зброю тут вчили змалечку.

Головним заняттям мешканців міста було гончарство, до наших днів збереглося чимало уламків від глиняних горщиків. В обмін на свої вироби ольвійці купували худобу, вовну, а також рабів.

У період свого розквіту щасливе місто займало площу близько 50 гектарів, а його населення сягало 20 тисяч. Втім у III столітті його зруйнували готи, а на початку IV століття племена гунів остаточно знищили Ольвію.

Не церемонились із руїнами й турки. Зводячи фортецю Очакова, вони просто розібрали місто на будівельний матеріал.

Разом з тим, не розкопаною залишається значна частина міста, ще досі не знайдено театру та декілька храмів, тож попереду в археологів ще чимало роботи.

До речі, з Ольвією пов'язано й чимало легенд. За однією, саме тут знаходилась Троя, а за іншою гетьман Петро Сагайдачний після вдалого походу на кримського хана, заховав усю його казну під мурами Ольвії.

Джерело: 24 Канал