Зміни до Держбюджету: інші фінансові реалії для громад Прикарпаття
Суспільний резонанс викликав схвалений парламентом на позачерговому пленарному засіданні закон про внесення змін Держбюджету на 2020 рік, який був розроблений у зв’язку із необхідністю вивільнення фінансового ресурсу на формування Фонду боротьби з гострою респіраторною хворобою COVID-19.
Чимало лідерів громад, політиків та експертів вважають ці зміни загрозливими для місцевого самоврядування, оскільки вони стануть великим навантаженням для місцевих бюджетів, які унаслідок часткового та повного скорочення окремих бюджетних програм зазнають значних втрат.
Як вплинуть зміни Держбюджету-2020 на громади Прикарпаття ми поцікавилися у експерта з бюджетних питань, виконавчого директора Івано-Франківського регіонального відділення Асоціації міст України Юрія Стефанчука:
– Парламент ухвалив Закон України, яким внесено зміни до Державного бюджету України на 2020 рік з метою боротьби з коронавірусом. У держбюджеті створено Фонд боротьби з гострою респіраторною хворобою COVID-19 у розмірі 64,7 млрд грн. Для наповнення цього фонду було скорочено статті видатків, передбачені раніше, і це, звісно, впливає на фінансову спроможність органів місцевого самоврядування, зокрема на розвиток інфраструктури, освіти та соціальні ініціатив. Зазнали втрат всі, без винятку, місцеві бюджети, але найбільше постраждають у нашій області 6 об’єднаних громад, які не були виведені на прямі міжбюджетні відносини. Це Корницька, Дубівська, Підгайчиківська, Пасічнянська, Єзупільська і Гвіздецька об’єднані громади.
Насамперед, хочу звернути увагу, що прийнятий закон передбачає скорочення видатків субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на підтримку розвитку об’єднаних територіальних громад – так звана інфраструктурна субвенція. І ця сума для Прикарпаття становить понад 75 млн. грн. Нагадаємо, що початку року уряд схвалив проєкт розпорядження про розподіл цих коштів. Цей ресурс показував упродовж 2016-2019 років ефективність використання державних коштів в умовах децентралізації, оскільки за цей період було використано 194,5 млн. грн і реалізовано близько 480 інфраструктурних проєктів. Також скорочено субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на здійснення заходів щодо соціально-економічного розвитку окремих територій та Державний фонд регіонального розвитку. А це говорить про недофінансування об’єктів інфраструктури на 35 - 40 відсотків від попереднього року. Можна зробити висновок, що цього року громади Прикарпаття не зможуть розвивати інфраструктуру так, як було попередніх років.
В сфері освіти скоротили видатки зокрема на сучасну та доступну загальну середню освіту «Нова українська школа», створення навчально-практичних центрів сучасної професійної (професійно-технічної) освіти, реалізацію програми «Спроможна школа для кращих результатів» і для Прикарпаття втрати становлять близько 50 млн. грн. Це основні втрати, які можна сьогодні виокремити.
Хочу зауважити, що Асоціація міст України у процесі розробки та доопрацювання законопроєкту «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2020 рік» наполегливо відстоювала необхідність збереження вкрай важливих для органів місцевого самоврядування фінансових ресурсів. Ми постійно комунікували із народними депутатами України, доводячи важливість місцевих коштів в системі ефективного державного управління. У результаті збережено для Івано-Франківської області близько 200 млн. грн. – надходжень роздрібного акцизу на пальне, 523,2 млн. грн – субвенції на будівництво, реконструкцію, ремонт і утримання автомобільних доріг загального користування місцевого значення, вулиць і доріг комунальної власності, 100 млн. грн – субвенції на реалізацію програми «Спроможна школа для кращих результатів», 42 млн. грн. субвенції на забезпечення якісної, сучасної та доступної загальної середньої освіти «Нова українська школа». Окремо потрібно виокремити ще не розподілені урядом кошти, зокрема ресурс з Державного фонду регіонального розвитку, субвенцію на здійснення заходів щодо соціально-економічного розвитку окремих територій, субвенцію на створення навчально-практичних центрів сучасної професійної (професійно-технічної) освіти і субвенцію на покращення соціального захисту окремих категорій педагогічних працівників закладів загальної середньої освіти, оскільки уряд незабаром має прийняти рішення щодо розподілу цих коштів, яких в Державному бюджетів закладено 8,9 млрд. грн.
Читайте нас у Facebook, Telegram та Instagram.
Завжди цікаві новини!