Зима близько або Хто має право на компенсацію за тепло
Одним із найкардинальніших антикризових кроків уряду стало підвищення ціни на газ. Так з 1 травня він подорожчав на 50%. І нині вже говорять про можливе чергове зростання. Поки що це не дуже сильно вдарило по кишенях пересічних українців. Але всі з острахом чекають зими і цифр у платіжках за тепло
Разом із тим ще навесні прем’єр Арсеній Яценюк пообіцяв, що найбідніші українці цього зростання не відчують. У тонкощах газових компенсацій спробував розібратися «Репортер».
Виявляється, що постанова Кабміну «Про посилення соціального захисту населення в умовах підвищення цін і тарифів на комунальні послуги» набрала чинності ще 1 липня. І саме в ній прописаний механізм нарахування тих компенсацій.
Як пояснює Галина Базюк, начальник відділу соціальних гарантій департаменту соціальної політики Івано-Франківської ОДА, компенсацію призначатимуть тільки за послуги, які напряму пов’язані з газом, — газопостачання, централізоване опалення та гаряча вода. Світла, води, квартплати тощо це не стосується, хоча тарифи й тут зросли.
А право на таку компенсацію матимуть ті сім’ї, дохід яких не перевищує прожиткового мінімуму.
"До складу сім’ї входять усі, хто зареєстрований у житловому приміщенні, незалежно від родинних стосунків, — пояснює Базюк. — Для прикладу, право на компенсацію матиме сім’я, що складається із двох працездатних осіб і двох дітей (одна до 6 років, інша — від 6 до 18), якщо їх дохід не перевищує 4 754 грн. на місяць. Бо саме стільки становить прожитковий мінімум для такої сім’ї. Вираховують його, додаючи прожиткові мінімуми, які встановлені для кожного члена сім’ї відповідно до його належності до основних соціальних і демографічних груп».
До слова, Галина Базюк каже, що люди уже звертаються до них, аби вирахувати, чи матимуть вони право на компенсацію.
Тепер, скільки саме будуть відшкодувати. Компенсація — це різниця між тією сумою, яку ви платили минулого року, і тією, яку маєте заплатити у нинішньому опалювальному сезоні. Для прикладу, до підвищення цін сім’я платила 300 грн. на місяць, а після підвищення — 400. Тож оті 100 грн. кожного місяця й відшкодовуватиме держава. Хоча гроші на руки нікому не даватимуть, їх перераховуватимуть підприємствам, які надають комунальні послуги на особові рахунки цих споживачів. І робитимуть це щомісяця. Як і щомісяця комунальні підприємства повідомлятимуть управління соцзахисту, чи оплатила сім’я свою частину.
«Розраховуватися за комунальні послуги — наш обов’язок, — каже Галина Базюк. — Тож якщо сім’я не заплатила, то їй припиняють виплачувати цю компенсацію. А поновити її можна лише тоді, коли комунальне підприємство дасть нам інформацію про погашення боргу».
До слова, не треба плутати компенсацію з субсидіями. Система субсидій залишається без змін і всі, хто мав на них право, будуть їх отримувати.
«Програма ж компенсацій ще більш лояльна, — говорить Базюк. — Для прикладу, якщо при призначенні субсидій усі працездатні члени сім’ї мали бути офіційно працевлаштовані, то щодо компенсацій такої вимоги нема».
Порахувати, скільки грошей піде з державного бюджету на ці компенсації, нині практично неможливо, адже ми ще навіть не знаємо точно, якою буде ціна на газ під час опалювального сезону.
Хоча Арсеній Яценюк уже заявив, що під систему пільг підпадають 1,2 млн. українців.
За його словами, для бюджету це неймовірні витрати, але інших варіантів нема. Хоча, чесно кажучи, виглядає, що уряд аж занадто розширив перелік тих, хто матиме право на цю компенсацію. Ні для кого не таємниця, що нині чимало роботодавців, аби уникнути податків, офіційно платять своїм працівникам лиш мінімальну зарплату, а решту дають у конвертах. А саме від тієї зарплати і залежить право на компенсацію. А ще на її призначення не впливає, скільки квартир чи машин має сім’я. Хоча той же Яценюк не раз повторював, що цю систему придумали саме для найбідніших.
А з іншого боку — жінка, яка за півроку до опалювального сезону народила малюка та отримала 10 тис. грн. одноразової допомоги, буде платити повну ціну за газ. Адже ті 10 000 їй порахують у доходи сім’ї. Ось така система.
Встановлені розміри прожиткових мінімумів (з 1 січня 2014 року)
• для дітей віком до 6 років — 1 032 грн.
• для дітей віком від 6 до 18 років — 1 286 грн.
• для працездатних осіб — 1 218 грн.
• для осіб, які втратили працездатність — 949 грн.