Горілка влади не боїться. Як у Франківську натужно борються з наливайками


Щотижня муніципальна варта Франківська звітує про те, скільки фальсифікованого алкоголю вилучили й вилили в землю. Вже не вперше міська влада думає, що з тим робити, але наливайок від того не меншає, а в магазинах не соромляться продавати алкоголь неповнолітнім.

Війна з вітряками

Лише цього тижня муніципальні вартові вилучили та знищили 12 літрів фальсифікату в магазинах і ще 20 – з автомобіля, який розвозив сурогат містом. Очільник КП «Муніципальна варта» Богдан Кухарук каже, машину затримали на вулиці Привокзальній, викликали патрульних, слідчо-оперативну групу, потім вилили алкоголь і розійшлися, пише Репортер

«Наші зловили ту машину з розведеним спиртом, але на цьому наша компетенція закінчується, і ті, хто працює у цій сфері, дуже добре це знають, – пояснює Кухарук. – Тому ми починаємо слідкувати за ними далі. Алкоголь якось же потрапляє на ці точки, з яких його потім продають?».

Додає, що тепер фальсифікату виявляють більше. Мовляв, це тому, що раніше не знали, де шукати порушників, а нині – регулярно перевіряють своїх «клієнтів».

«Ми вже знаємо місця, – каже Кухарчук. – От, у «Циганському дворі» на Галицькій наші хлопці горілку з відра виливають. І це щоразу повторюється. Вони вже бачать наших здалека і закриваються, доводиться шукати інші підходи. Це боротьба з вітряками. Але й такі речі треба відслідковувати, аби звести в одне – знайти, де алкоголь розливають. А з великим об’ємом вже працюватиме податкова поліція – якщо ми дамо їм матеріал».

До вартових вже навіть звертаються самі франківці – дружини підказують, де їхні чоловіки пропивають з хати останні гроші. Однак на цьому компетенція як вартових, так і поліції обмежується, бо продаж алкоголю регулює Державна фіскальна служба, яка видає ліцензії. Наразі в місті намагаються налагодити співпрацю між усіма службами.

«У нас з фіскалами – співпраця з обміну інформацією. І ми повідомляємо їх, які магазини порушують. Але я не маю можливості впливати на самих фіскалів», – говорить заступник керівника патрульної поліції Івано-Франківська Олег Сердюк.

А Кухарук додає, що фіскалів повідомляють тоді, коли магазин не має ліцензії, але заручитися підтримкою податківців вдається не завжди: «Ми знаємо тих слідчих, але вони не виїжджають на об’єм товару менше, скажімо, 500 літрів. Порушники це теж знають і працюють з невеликими партіями».

Тверезий Франківськ

За статистикою Нацполіції, кожен третій неповнолітній злочинець діяв у стані алкогольного сп’яніння. З початку року під час рейдів поліція задокументувала по Україні майже дві тисячі випадків продажу алкоголю дітям. Штраф за це сплачують і власник магазину, і продавець. Однак, це не дуже зупиняє порушників.

За словами Богдана Кухарука, нещодавно його вартові спіймали на гарячому одного з таких продавців. Помітили на вулиці підлітка з пляшкою, запитали, де він її взяв, той показав чек з магазину. У продавця взяли пояснення, викликали патрульних, склали адмінматеріали.

«Продають алкоголь неповнолітнім, а коли наші працівники складають адмінматеріали, власник починає дзвонити до покровителів, просить поради у «товаріша майора», що писати у поясненнях продавцям», – нарікає Кухарук.

Виявилося, що в магазину ще й не було ліцензії. Тож протокол направили в податкову. Штраф за таке – 17 000 грн і ще 6800 – за продаж алкоголю неповнолітньому.

Окрім вартових і патрульних, за порушеннями слідкує робоча група виконкому з продажу алкоголю неповнолітнім на чолі з Назаром Куземкою, начальником відділу сім’ї та гендерної політики департаменту молодіжної політики та спорту.

Вони виявляють порушників і відзначають тих, хто таки питає документи перед продажем алкоголю. Про результати своєї роботи повідомляють у Facebook-групі «Тверезий Франківськ». Так, у жовт­ні в сімейному ресторані «Фамілія» налили неповнолітньому пиво, а в магазині «Козак» – продали слабоалкоголку.

«Зараз ми на вулиці Довгій піймали на гарячому магазин, який продав неповнолітньому алкоголь. Складаємо протокол, – розповідає Назар Куземка. – Стараємося виходити в рейд не рідше двох разів на місяць. Але цього місяця це вже третій рейд і, можливо, буде ще й четвертий».

В рейди разом з робочою групою ходять представники ювенальної превенції і поліції. Куземка каже, що порушення виявляють на місці: «Звично такі торгові заклади – біля шкіл, ліцеїв та училищ – легко продають неповнолітнім алкоголь і навіть не перепитують за документи».

Аби діти не спокушалися на спиртне, у Франківську запровадили ще й уроки тверезості – за ініціативи Олега Андрухіва, проректора з навчально-виховної роботи університету права імені Короля Данила Галицького. На зустрічах зі школярами патрульні спільно з відомими франківцями розповідають школярам про здоровий спосіб життя. За навчальний рік такі уроки планують провести в усіх школах міста.

Заборонити не можна

Міський голова Руслан Марцінків переконаний – якщо побороти незаконний продаж алкоголю, злочинів і дебошів у місті буде менше.

«Це ж взаємопов’язано: вночі напився горілки і – попав до патрульних, – говорить мер. – Треба розробити якийсь механізм. Бо якщо нічого не змінити, то за тиждень буде не тисячу звернень до поліції, а дві».

У 2010 році Івано-Франківськ разом з іншими містами України намагався боротися з продажем алкоголю вночі. Рішенням сесії торгівлю з 22:00 до 8:00 скасували. Але згодом суд визнав це рішення незаконним.

За словами заступника міського голови Богдана Білика, днями до фіскальної служби направили листа з проханням перевірити ліцензії франківських МАФів на продаж алкоголю.

«Поліція подала у виконком перелік з 15 МАФів, де було дебоширство, – каже Білик. – З них лише «Марс» мав від міста дозвіл на цілодобову торгівлю. Але немає такого нормативного документа, що міська влада має обов’язково погодити режим роботи. Хто до нас звернеться, тим ми даємо. А звертаються до нас хіба нічні клуби. А МАФи і магазини – самі по собі, ми не маємо механізму впливу».

Відтак виконком шукає інші методи. Наразі дали вказівку, аби патрульні й варта обстежили цілодобові магазини міста.

«Якщо там пияки сходяться і влаштовують дебоші, то звертатимуться і до фіскальної служби, аби допомогли позбавити їх ліцензії, – додає Білик. – Але якщо зовсім не продаватимуть вночі, то почнеться підпільна торгівля – продаватимуть всі. Ще й фальсифікатом торгуватимуть, можуть людей потравити».

Продавати чи ні – то все ж особиста справа підприємця. На те і є бізнес. Аби лиш без порушень і не ціною дитячого здоров’я.