В Івано-Франківську - благоустрій по-новому
Заборона стихійної торгівлі, хаотичної реклами, цирків з тваринами, паркування під час снігопадів та побілки бордюрів: в Івано-Франківську розробили нові правила благоустрою.
17 листопада в обласному центрі відбулися громадські обговорення змін до правил благоустрою міста. Незважаючи на велику кількість змін, що пропонуються, та їхню вагомість, на обговорення не прийшов ніхто з мешканців, крім чиновників та журналістів, пише Галицький кореспондент
За словами комунальників, вже півтора року в місті працює нова муніципальна інспекція, яка побачила ряд недоліків та прогалин у старих правилах благоустрою, що були затверджені у 2015 році. Тому назріла необхідність їх переглянути та відкоригувати. Однак змін настільки багато, що правила фактично переписали по-новому.
Директор департаменту житлової, комунальної політики та благоустрою Михайло Смушак розповідає, що основним недоліком, який був у старих правилах, є те, що було дуже багато текстової частини, переписаної з різноманітних нормативно-правових документів. У нових же правилах уже просто вказують назву документа, відповідно до якого здійснюється утримання, наприклад, тварин чи зелених зон. Тому вони стали в рази тоншими, але обсяг інформації збільшився.
Зміни до правил благоустрою ще має затвердити виконком та сесія міської ради. Відтак у дію вони вступлять вже з 2018 року.
Утримання будинків та доріг
Управляючі компанії, ОСББ, ЖБК мають забезпечувати належний зовнішній вигляд та технічний стан будинків і прибудинкових територій. Зокрема, в частині очистки фасадів від реклами, графіті, утримання в належному стані балконів, зелених зон, дитячих майданчиків тощо. Тепер їх можуть оштрафувати, наприклад, за аварійні балкони чи фасад, що обсипається.
Окрім того, утримання та ремонт доріг здійснюється балансоутримувачами або тими організаціями, які виграли тендер. Тобто якщо, наприклад, дамба перебуває на балансі КП «Муніципальна дорожня компанія», але тендер на її утримання виграла інша фірма, то вона й відповідає за неї.
Ні – побілці бордюрів
Згідно з пропонованими змінами, забороняється побілка вапном бордюрів, змітання сміття у дощову каналізацію та вчинення інших дій, які завдають школи об’єктам благоустрою. За словами Смушака, бордюри вирішили виділити окремо в правилах, оскільки було дуже багато прецедентів щодо їх побілки. «В Європі ніхто не білить бордюри, це радянський пережиток», – наголошує він.
Кожному будинку – по контейнеру
Хоч виконком ще давніше прийняв рішення про те, що великогабаритні відходи та будівельне сміття можна викидати тільки у двох місцях (на вул. Максимовича, на території АТП-0929, та на вул. Довженка, на території «Автоколони 2222»), це ще продублювали і в правилах благоустрою.
Окрім того, тепер, як у Європі, біля одного чи двох будинків мають бути контейнери для сміття тільки для їхніх жителів. Якщо є контейнери для роздільного збору сміття, то його потрібно сортувати.
Як зазначає Михайло Смушак, зараз біля будинків розміщені контейнери, за стан яких відповідає перевізник і куди зносять сміття дуже багато людей. «Тепер кожен будинок має мати свій майданчик. Більшість забудовників навіть не передбачають контейнерні майданчики. Це неправильно. Має бути обгороджене місце для контейнерів, на колодці, ключ від якої буде тільки у мешканців того будинку. Поставити контейнери мав би перевізник, а підготувати майданчик – управитель. Коли будуть затверджені правила, то інспекція може давати приписи управителю за їх невиконання та складати протоколи», – зауважує головний комунальник міста.
Розкопки під наглядом
Дозвіл на кожну планову розкопку видає виконавчий комітет. Якщо хтось розкопав зелену зону, то має не просто засипати розкопку, а відновити той газон, що був. До того ж, тепер потрібно укладати з комунальним департаментом договір на супровід розкопки. Тобто інспектори будуть стежити за ними від початку до кінця. В Івано-Франківську це буде безкоштовно, хоча, наприклад, у Вінниці, така послуга платна.
«Буває, хтось каже, що сталася аварія і вони мають право розкопати протягом трьох годин для її ліквідації. А насправді вони обманули і врізали новобудову в каналізацію. Тому інспектор має спочатку оглянути місце майбутньої розкопки і аж тоді надати дозвіл», – пояснює Смушак.
Вимоги до вивісок
Минулого року виконком затвердив рішення «Про розміщення вивісок», і всіх підприємців зобов’язали привести їх у відповідність до 1 липня 2017 року. Однак за позовом прокуратури Івано-Франківський окружний адмінсуд скасував це рішення. Зараз справа розглядається ще в апеляційному суді, але навіть якщо міськрада його виграє, то все одно скасує рішення виконкому.
За словами Смушака, там були прописані деякі пункти, на які скаржились підприємці. Зокрема, паспортизація вивісок. Тепер у правилах благоустрою пропишуть багато тих самих положень, які були у рішенні виконкому, але дещо змінять. Наприклад, паспорт треба буде робити не на кожну вивіску, а тільки на ту, що розміщується на пам’ятці архітектури.
Упорядкована реклама
У правилах благоустрою з’явився новий розділ, який регламентує розміщення зовнішньої реклами у місті. Наразі ще розробляється концепція розміщення реклами, і коли вона буде затверджена, то інспекція керуватиметься нею. Але основні пункти з цієї концепції вже будуть вписані у правила благоустрою.
Окрім того, забороняється розміщення реклами в громадському транспорті, на будинках, деревах та електроопорах. У випадку розміщення реклами без дозволу зняти її повинна особа, яка це зробила. Якщо ж невідомо, хто розмістив рекламу, то відповідальність за її зняття покладається на балансоутримувачів та управителів. Наприклад, якщо інспекція не встановила, хто обклеїв опори, то знімати рекламу повинен РЕМ, в якого вони на балансі. Таким чином, вважає головний комунальник, підприємство буде зацікавлене, щоб на його опорах нічого не клеїли.
Вилучення товару
У нових правилах детальніше розписали заборону торгівлі без дозвільних документів у не відведених для цього місцях. Окрім того, муніципальна інспекція в присутності поліції зможе вилучати товари, які продаються без дозволу.
Як зауважує Михайло Смушак, на такий крок вони пішли для того, щоб ефективніше боротися зі стихійною торгівлею. Адже навіть якщо зараз інспектори складають протоколи, то порушник притягується до відповідальності за місцем реєстрації. Оскільки більшість стихійних торговців приїжджають з сіл, то їхні ради їх не карають, і вони, відчуваючи безкарність, знову порушують правила благоустрою.
Однак що робити з вилученим товаром, у мерії ще не знають. Можливо, продукти, якщо вони мають відповідні сертифікати, передаватимуть в інтернати або будуть утилізовувати. Товари, які не псуються, описуватимуть та зберігатимуть на складі.
Товар – у магазині
Згідно з новими правилами, забороняється виносити товари для продажу за межі торгових закладів. Це стосується також і ритуальної атрибутики. Окрім того, в планах комунальників заборонити ще й продаж пластикових квітів на території міста.
«Дуже неприємно, коли на вулиці Мельника хочеш купити квіти на урочисту подію, а там всюди – похоронні вінки. Такими речами треба торгувати в приміщенні», – наголошує Смушак.
Ніч без алкоголю
Згідно зі змінами, в місті буде заборонено продаж пива, слабоалкогольних та алкогольних напоїв з 22.00 до 08.00. Як пояснює головний комунальник, незважаючи на те, що таке рішення вже давно прийняла міськрада, алкоголем вночі все одно торгують. Тож це вирішили прописати і в правилах благоустрою, щоб інспекція могла штрафувати порушників.
Також у нових правилах прописали, що без дозволу не можна надавати послуги з прокату веломобілів. Окрім того, в літниках та тимчасових спорудах дозвіл на їхнє встановлення має бути прикріплений на видному місці. Якщо його немає, то інспектор може дати припис та скласти протокол.
Цирки без тварин
Нові правила благоустрою заборонять у місті пересувні цирки з тваринами. Таким чином, влада вирішила прислухатися до вимог мешканців, які неодноразово виступали проти них.
«Тварини повинні бути у стаціонарних цирках. Схоже рішення є у Дніпрі та інших містах. Ми не можемо зараз ще оштрафувати той цирк, що біля «Велмарту». Він погодив усе з магазином, а ми навіть не знали нічого і не можемо притягнути його до відповідальності», – зауважує Михайло Смушак.
Паркування транспорту
Під час снігопадів буде заборонене паркування автомобілів на проїжджій частині, коли здійснюється розчищення вулиць. Як зазначає головний комунальник міста, величезна проблема, коли падає сніг, а вулиці запарковані і трактор не може проїхати. Тепер за таке муніципальна інспекція штрафуватиме водіїв.
Також забороняється заїжджати машинами на зелені зони, дамби, береги річок, пішохідні зони, дитячі майданчики тощо. Не можна тепер буде мити автомобілі у річках та на прибудинкових територіях.
Нічийних територій не буде
Змінили в правилах благоустрою і межі утримання територій. За словами Смушака, дуже часто між прибудинковими чи іншими територіями буває декілька метрів, які є нічийними. Тепер балансоутримувачів зобов’яжуть домовитися і прибирати їх, в іншому разі інспекція складатиме протоколи на обох.
Окрім того, мешканцям заборонять самовільно встановлювати огорожі, перекривати міжбудинкові проїзди чи встановлювати засоби для зниження швидкості.
Прибирання за тваринами
Згідно з новими правилами, за вигул небезпечних собак без повідка чи намордника інспекція може скласти протокол. До того ж, власники тварин зобов’язані за ними прибирати.
Також у правилах прописали, що на території міста заборонено вчиняти дії, які завдають шкоди об’єктам благоустрою: псувати майно громади, курити у невідведених місцях, спалювати рослинність, забруднювати повітря тощо.
Від теорії до практики
Контролювати дотримання усіх цих правил повинна муніципальна інспекція з благоустрою. Однак в той час, як робота збільшується, кількість інспекторів зменшується. За словами Михайла Смушака, наразі є 16 інспекторів, але двоє з них – в армії і, можливо, служити піде ще й третій.
«Інспекторів занадто мало, не вистачає людей. Ми б хотіли збільшити штат. Порядок визначається великою мірою і контролем. Якщо люди будуть розуміти, що інспектори слідкують за благоустроєм, контролюють все і можуть їх оштрафувати, то порушуватимуть менше», – міркує головний комунальник.
До того ж, інспектори працюють за таким же графіком, що й чиновники – з 08.00 до 17.00, субота, неділя, святкові дні – вихідні. Тому в цей час контролювати дотримання правил благоустрою нікому. «Ми думаємо про цілодобові чергування, але для цього треба збільшити штат хоч на десять працівників», – резюмує Смушак.