Нові побори або що ще можна оподаткувати в Україні


Уряд вирішив витягнути із кишень українців останні гроші. До податків, які вже діють може додатися низка нових. Зокрема, йдеться про податок на туристів, на нову техніку, на пиво та інші побори. iPress.ua підготував добірку останніх фіскальних ініціатив влади.

Розглядаючи можливі варіанти, iPress.ua пише такі:

Податок на туристів

Голова Державного агентства з питань туризму і курортів Олена Шаповалова запропонувала ввестиподаток у розмірі 1% від мінімальної зарплати для всіх громадян України, які виїжджають відпочивати за кордон. Отримані кошти держагентство планує витратити на розвиток туристичної галузі.

На новому податку держагентство розраховуєзаробити 16,8 млн грн, які обіцяє витратити на розвиток туристичної галузі.

Депутат Верховної Ради (фракції ВО "Батьківщина") і колишній міністр фінансів Сергій Терьохін вважає нереальним можливе запровадження податку для українців, які виїжджають за кордон у туристичних цілях.

За його словами, незрозуміло, яким чином держава буде визначати, виїжджають українці за кордон в туристичних цілях або це ділові поїздки, або з інших питань.

Депутат зазначив, що можна було б такий податок збирати з туристичних агентств, але багато українців виїжджають на відпочинок за кордон самі, і кого тоді будуть обкладати податком - незрозуміло.

Він також нагадав, що існує практика туристичного податку при в'їзді в країну з іноземних туристів, але, на його думку, це робиться в країнах стабільного туристичного інтересу, а в Україні запровадження такого податку абсурдне у зв'язку з тим, що Україна тільки стала привабливою для туристів після чемпіонату Європи з футболу 2012 року.

У Держтуризмкурорті iPress.ua повідомили, що інформація про податок, яку розповсюдили ЗМІ не відповідає дійсності. Прес-служба відомства відмовилася уточнювати деталі, посилаючись на те, що точну інформацію про можливість впровадження податку потрібно довідатися безпосередньо у глави Держтуризмкурорту Олени Шаповалової.

Однак вона сьогодні перебуває у відряджені. У прес-службі Держтуризмкурорту заявили, що офіційний коментар від Олени Шаповалової можна буде отримати лише 12 червня під час брифінгу у Кабінеті міністрів.

Податок на техніку

Подібно до Франції, де Франсуа Олланд вирішив оподаткувати смартфони та планшети, влада в Україні теж висловила бажання ввести спеціальний збір з імпортерів і виробників техніки, із застосуванням якої в домашніх умовах можна здійснити відтворення творів, зафіксованих у фонограмах і (або) відеограмах.

Для цього Кабінет Міністрів України має намір внести зміни до постанови від 27 червня 2003 №992 "Про розмір відрахувань виробниками та імпортерами обладнання і матеріальних носіїв, із застосуванням яких у домашніх умовах можна здійснити відтворення творів і виконань, зафіксованих у фонограмах і (або) відеограмах".

Зокрема, пропонується обкласти податком плеєри, музичні центри, магнітофони, жорсткі та оптичні диски, автомагнітоли, відеомагнітофони, DVD-програвачі, ноутбуки, мобільні телефони, планшети, лазерні диски, карти пам'яті, флеш-карти та касети.

Розмір відрахувань для імпортерів застосовується у відсотках вартості обладнання, для виробників - у відсотках відпускної ціни. Загалом, розмір збору коливається до 1-1,5% від ціни.

Проект документу розміщений на сайті Державної служби інтелектуальної власності. Він винесений на громадське обговорення, яке триватиме до 22 червня.

"Поки що це невелике навантаження на вартість техніки, яка не призведе до яких-небудь відчутних змін на ринку електроніки. Наприклад, при середній вартості планшета 2000 - 2500 грн, ціна пристрою може подорожчати на 30-50 грн. На кількість продажів і асортимент продукції це не вплине. Однак, подальше збільшення податкового тиску на офіційно ввезену техніку згодом може привести до процвітання "сірого" ринку, який не платить податків, а це веде до ще більшого розриву ціни між "сірими" і офіційними пристроями", - повідомив iPress.ua Віктор Шолошенко, директор з маркетингу мережі гаджетів і аксесуарів "Цитрус".

Акциз на пиво

Міністерство доходів і зборів розробило законопроект про підвищення ставки акцизу на пиво майже втричі – з 87 копійок до 2,43 грн за літр напою.

Крім того, група народних депутатів запропонувала парламенту втричі підвищити ставки акцизу на пиво – з 0,87 грн до 2,5 грн за 1 літр і виручені кошти спрямувати на фінансування заходів з охорони здоров'я та Національної дитячої спеціальної лікарні "Охматдит" у Києві. Це дасть можливість залучити до бюджету близько 2 млрд грн. щорічно.

Відповідні законопроекти (№ 2876 і № 2880) зареєстрували в парламенті 18 квітня Тетяна Бахтєєва, Юрій Мірошниченко, Андрій Шипко (всі - фракція Партії регіонів), Андрій Пишний, Валерій Дубіль, Михайло Головко, Леся Оробець, Роман Ілик (усі - фракція ВО "Батьківщина "), Марія Матіос, Андрій Путілов (обидва - фракція" УДАР").

Очікується, що акциз на пиво підвищать вже до кінця цього року. Крім того, Міндоходов ініціює введення ліцензії на виробництво і продаж цієї продукції. У відомстві вважають, що останнім часом створено багато міні-пивоварень, які ухиляються від сплати акцизного податку. Також не всі виробники пива сплачують збір на розвиток виноградарства, садівництва і хмелярства. Однією з причин підвищення акцизів на пиво міністерство називає швидкий розвиток в Україні дитячого алкоголізму.

Податок на іномарки

Ввезення іноземних автомобілів з об'ємом циліндрів від 1 тисячі до 2,2 тисяч кубічних сантиметрів подорожчало від 6,46 до 12,95%. 13 квітня набуло чинності рішення Міжвідомчої комісії з міжнародної торгівлі при міністерстві економічного розвитку і торгівлі України, яке вводить нове спеціальне мито на іноземні автомобілі.

Відповідне рішення з'явилося у видані "Урядовий кур'єр". Відповідно до документу, впродовж наступних трьох років в Україні діятиме спеціальне мито на імпорт популярних серед українців автомобілів з бензиновими двигунами з об'ємом циліндрів 1 тис-1,5 тис кубічних сантиметрів, а також з об'ємом 1,5 тис-2,2 тис кубічних сантиметрів.

Таким чином, за ввезення таких автомобілів імпортерам доведеться платити спеціальне мито у розмірі 6,46% і 12,95% відповідно. Введення мита може спричинити підвищення цін на іномарки в Україні. У свою чергу, імпортери розповіли, що "запаслися" популярними моделями автомобілів на наступні 3 місяці. Це дозволить їм не піднімати ціни.

Акциз на бензин

Поки що достеменно невідомо, чи збільшать податок на пальне. Однак, із неофіційних джерел відомо, що такі плани є, і парламентська коаліція, начебто, готується протягнути у Раді відповідний законопроект.

З ініціативою підвищити акцизи на пальне виступив "Укравтодор". Мета – знайти кошти для ремонту доріг, які після останньої зими майже зникли в Україні. На думку президента асоціації "Об'єднання операторів ринку нафтопродуктів України" Леоніда Косянчука, купівельна спроможність українських водіїв і без підвищення цін балансує на межі.

net

"Усе б нічого, якби нам не вдалося отримати документ, який датовано 22 травня. Він потрапив у Мінфін від Мінінфраструктури... Там є сторінки, які стосуються безпосередньо підвищення акцизів, починаючи з 2015 до 2018 років. Акциз на бензин має підвищитися до $500 за тонну і дизильне паливо до $400", - каже він.

"Окрім того, 27 травня у ВР зареєстрували проект, який пропонує з 2014 року підвищити акцизи вдвічі, тобто знайшла документальне відображення ініціатива, яку ми чули раніше", - додав Косянчук.

У Міністерстві інфраструктури вважають, що в Україні найнижчі збори на паливо порівняно з іншими країнами Європи.

Якщо в Україні ставка акцизу за тонну бензину становить €198 (для дизельного палива - €46-98), то в ЄС у середньому - €466 за тонну (і €375 за тонну дизпалива). Наприклад, у Німеччині акцизна ставка за тонну бензину становить €851, а за тонну дизпалива - €534, в Польщі - €494 і €375 відповідно.

Податок на валюту

В Україні вже декілька разів намагалися запровадити податок на обмін валюти. Сьогодні у Верховній Раді знову зареєстровано законопроект, який пропонує ввести з 1 липня 2013 року обов'язковий 1% пенсійний збір при купівлі валюти.

Автором цієї ініціативи є депутат фракції Партії регіонів Володимир Зубик.

"Пропонується запровадити збір на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі безготівкової іноземної валюти, а також враховуючи суспільне несприйняття пенсійної реформи передбачено переглянути та вдосконалити найбільш соціально неприйнятні положення цієї реформи", - тлумачить депутат у пояснювальній записці суть законопроекту.

Зубик вважає, що у разі запровадження такого збору за ставкою 1%, надходження до держбюджету у другому півріччі 2013 року становитимуть орієнтовно від 16,5 млрд гривень до 22 млрд гривень.