
Снайперка, бійчиня, захисниця – як медіа Прикарпаття пишуть про війну та жінок у ній
Повномасштабна війна в Україні стала основною темою публікацій в обласних медіа Івано-Франківщини у лютому.
За даними моніторингу війні присвячено 48% усіх матеріалів у газетах та Інтернет-виданнях області. Хоча тема війни – виразно «чоловіча», у деяких сферах жінки проявилися особливо активно.
Черговий моніторинг регіональних медіа Прикарпаття тривав з 13 по 19 лютого і охопив газети «Галичина», «Західний кур’єр», «Рідна земля», Інтернет-версії газет «Галицький кореспондент» і «Репортер», та Інтернет-сайти «Бліц», «Галка», «Курс», «ПіК» та «Фіртка»
За рік війни із Росією українцям довелося адаптувати до воєнних умов абсолютно усі сфери свого життя. Окрім політики та подій на фронті прикарпатські медіа також писали про те, як навчальні заклади облаштовують укриття, про кінострічки про війну, спортивні змагання заради збору коштів на ЗСУ, підприємства, започатковані переселенцями, конкурс на найсексуальнішого митця, який воює, шахрайства, пов’язані з війною, лікування поранених та волонтерство.
Чоловіки найбільш активно були присутні як експерти і як герої у темі політики, армії, економіки та культури. На загальноукраїнському рівні найчастіше цитували Володимира Зеленського, Андрія Єрмака, Олександра Данілова та Уповноваженого ВР з прав людини Дмитра Лубінця. А місцевими експертами найчастіше виступали міські голови Руслан Марцінків, Богдан Станіславський (Коломия), Андрій Найда (Калуш), головний «комунальник» Франківська Михайло Смушак та Володимир Шаховець, начальник Коломийського районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки, який активно коментував вручення повісток на Прикарпатті.
Про жінок найчастіше писали у темах освіти і науки, медицини та волонтерства. В матеріалах Інтернет-видань жінки виступали експертками у 33% випадків, а героїнями у 25%. У друкованих виданнях кількість експерток була трохи вищою 37%, а героїнями жінки виступали також у 25% випадків.
У темі війни пропорції експерток і героїнь суттєво не відрізняються. Якщо рік тому жінки цю тему майже не коментували, то за цей період моніторингу вийшло кілька інтерв’ю з жінками-захисницями, які розповідали про побут на фронті, службу і бойові завдання. Помітно також зросла кількість публікацій, у яких дружини розповідають про загиблих на війні чоловіків.
Серед найчастіше цитованих у темі війни на місцевому рівні - Світлана Онищук, яка повідомляла про військові навчання на території області. На всеукраїнському рівні - керівниця пресцентру сил охорони та оборони Оперативного командування “Південь” Наталія Гуменюк. А на міжнародному – Урсула фон дер Ляєн, яка відповіла на листа прикарпатської майстрині Розалії Боднарук і подякувала за вишиті нею рушники.
Героїнею №1 у темі війни, мабуть, стала 100-річна Марія Дзвонковська, яка плете маскувальні сітки. Про неї написали усі Інтернет-видання. Волонтерство і благодійність – та сфера, де жінки проявилися найбільш активно як організаторки та учасниці різноманітних заходів. До прикладу, в Інтернет виданнях жінки були героїнями публікацій у темі волонтерства у 56% випадків, а у друкованих – в 62% (це максимальна кількість героїнь серед усіх тем).
У моніторинговий період майже усіх ЗМІ вийшли матеріали на гендерну тематику, зокрема про можливе скасування свята 8 березня, а також про покарання для чоловіка, який побив дружину через ревнощі.
Незважаючи на непрості робочі умови під час війни, усі згадані видання намагались дотримуватись гендерного балансу у своїх публікаціях і активно використовували фемінітиви. Найбільш гендерночутливі Інтернет-видання лютого - «Бліц» та «Курс», друковані–«Західний кур’єр» і «Репортер».А найбільша кількість фемінітивів цього разу у видань «Західний кур’єр» - 100% і «Курс» - 98% - так тримати!
Серед порівняно нових фемінітивів, які прикарпатські медіа почали використовувати не так давно – кліматологиня, педагогиня, ендокринологиня, а у військовій тематиці – командирка, артилеристка, розвідниця, снайперка, бійчиня, військова, захисниця, нацгвардійка. На фоні такого розширення «асортименту» фемінітивів здивувало, що у матеріалі про прикарпатську поліцейську, яка врятувала велосипедиста, усі ЗМІ назвали Вікторію Василюк «сержант поліції», хоча тут можна було сміливо вжити фемінітив «сержантка».
За результатами лютневого моніторингу Індекс гендерної чутливості медіа Прикарпаття склав 50%. Це – один із найвищих показників по Україні.
Експертка з моніторингу – Наталія Голомідова
Читайте нас у Facebook, Telegram та Instagram.
Завжди цікаві новини!
