Опитування: 90% підлітків Прикарпаття вважають, що палити і вживати алкоголь дорого і немодно
Куріння — це небезпечна для здоров’я звичка і навіть попри Закон про заборону реклами сигарет, заборону куріння у громадських місцях чи закладах громадського харчування, та заборону продажу сигарет неповнолітнім ця проблема залишається досі актуальною для нашого суспільства, а особливо гостро стоїть питання розповсюдженості тютюнопаління серед дітей підліткового віку.
Окрім звичайних тютюнових виробів відносно нещодавно в Україні почали з’являтися альтернативні способи вживання тютюну, як-от електронні сигарети чи пристрої для нагрівання тютюну. Всі вони стають дедалі популярнішими серед підлітків, проте такі пристрої не є безпечнішими. Виробники таких пристроїв запевняють, що електронні засоби куріння безпечніше звичайних цигарок але нажаль це міф, створений цими ж виробниками.
Відомо, що більшість людей, які палять, розпочали куріння саме в юному віці. В Україні середній вік першої спроби куріння в середньому становить 14 років.
Тому у червні 2023 року Державною установою «Івано-Франківський обласний центр контролю та профілактики хвороб Міністерства охорони здоров’я України» у комунікації з Департаментом освіти, науки та молодіжної політики ОВА(ОДА) та відокремленими структурними підрозділами ІФ ОЦКПХ було ініційоване проведення онлайн-анкетування підлітків Прикарпаття віком 14-17 років. Метою дослідження було визначення ставлення школярів підліткового віку Івано-Франківської області до шкідливих звичок за відповідями на питання, які характеризують їх відношення до проявів та наслідків куріння і вживання алкоголю.
В запровадженому анкетуванні прийняли участь 1976 дітей віком 14-17 років, які навчаються в загальноосвітніх закладах Івано-Франківської області. З них 1219 (61,7%) відповідей було від дівчат, 757 (38,3%) – від хлопців. Вікова категорія «14 років» становила 50,3% учасників (або половина респондентів), вдвічі меншою, або 4 частина (25,7%) становила вікова категорія «діти 15 років». Із збільшенням віку активність учасників анкетування зменшувалась : 16-річних було 17%, а 17-річних – всього 7%.
В результаті проведеного дослідження було встановлено наступне:
Серед всіх 1976 школярів області вікової категорії 14-17 років, які прийняли участь у анкетуванні, 1635 учнів( або 82,7%) відповіли, що на час опитування не курять і не вживають алкогольні напої. Тих підлітків, які вже мають досвід вживання тютюнових і нікотинових виробів та алкогольних напоїв, виявилось 161осіб (або 8,2 %). Слід зазначити, що інші 180 (або 9,1%) учасників відмовились відповідати на це питання.
Більшість опитаних, а саме 1561 особа (або 78,9%) не хоче і не планує починати курити в майбутньому. Але з тих, хто зараз не має цих шкідливих звичок, планують у подальшому спробувати курити 63 учня (або 3,3%). При цьому, 352 (або 17,8%) підлітки не визначилися з відповіддю на це питання. Також переважній більшості наших дітей – 1688 (або 85,4%) не подобається запах диму від цигарок, тому в кафе вони обирають приміщення, де не палять.
Майже та сама кількість опитаних – 1668 ( або 84,4%) підлітків вважає, що неприємний запах, який залишається після куріння чи вживання алкогольних напоїв, заважає спілкуванню з протилежною статтю. 1468 (або 74,3%) підліткам не подобається, коли палить або випиває його ( її ) хлопець чи дівчина.
Беззаперечно негативне ставлення викликає у більшості школярів вживання тютюну і нікотину або алкогольних напоїв однокласниками: ствердно відповіли на це питання 1451 (або 73,4%) учнів. Не підтримує наявність шкідливих звичок у близьких друзів 1346 (або 68,1%) підлітків. Ще більшій кількості дітей не подобається, коли курять або випивають їх батьки : ствердно відповіли 1556 (або 78,7%) осіб.
Не зважаючи на загальну позитивну тенденцію відповідей, на ці ж питання були і негативні відповіді, хоча в процентному співвідношенні і невеликі за розміром:
- не викликає негативного ставлення запах диму від тютюнопаління, в тому числі і в місцях громадського харчування у 175 (або 8,9%) дітей;
- мають толерантне відношення до шкідливих звичок у свого хлопця чи дівчини 205 (або10,4%) осіб;
- не викликає негативного ставлення вживання тютюну і нікотину або алкогольних напоїв їх однокласниками у 232 (або 11,7%) підлітків, у своїх близьких друзів 327 (або16,5%);
- нейтрально до наявності шкідливих звичок у батьків та інших родичів відносяться 194 (або 9,8%) учнів.
При цьому, переважна більшість дітей відповіли, що знають про те, що всі тютюнові та нікотинові вироби незалежно від форми випуску та дози мають шкідливий вплив на здоров’я – 1635 (або 87,7%) осіб, не знають – 83(або 4,2%)дітей, не захотіли відповідати на це питання 180 (або 13,1%)підлітків.
Найбільша кількість дітей погодилась з висловом, що «Зараз курити і пити алкоголь – це не модно, дорого коштує і веде до проблем у житті», 1782 (90,2%) учнів, та з висловом, що «Курити краще не починати, ніж потім кидати», - погодились 1814 (91,8%) підлітків, не згодні – 66 (3,3%).
Аналізуючи результати анкетування ми розуміємо, що профілактика тютюнопаління серед підлітків повинна проводитись посилено, бути комплексною і включати наступні заходи:
- Інформування. Дуже важливо говорити дітям про куріння, а не намагатися повністю вберегти їх від усякої інформації. Потрібно детально роз’яснювати дитям про негативні наслідки куріння. Постійно проводити соціально – інформаційні кампанії щодо небезпеки для здоров’я вживання тютюнових та нікотинових виробів усіх форм випуску, електронних цигарок, наркотичних речовин, алкогольних напоїв, тощо.
- Пропаганда здорового способу життя. Від куріння та алкоголізму є тільки одна серйозна альтернатива – здоровий спосіб життя. Пропагуючи спорт та фізкультуру можна убезпечити підростаюче покоління від шкідливої залежності. Для дітей та підлітків дуже велику роль грає навколишнє середовище та люди, які їх оточують. Чим здоровіше суспільство, тим здоровіші виростуть і вони.
- Створити умови для активного дозвілля підлітків в позашкільний час із залучення їх до спортивних секцій, гуртків, інтелектуальних ігор, відвідин кінотеатрів, організації відпочинку на природі, тощо.
- Бути прикладом. Якщо в родині палять, то дитина з величезною часткою ймовірності рано чи пізно візьме в руки сигарету. Тому потрібно обов’язково кинути пагубну звичку.
- Дотримання чинного законодавства України «Про заходи щодо попередження та зменшення вживання тютюнових виробів і їх шкідливого впливу на здоров’я населення».
Читайте нас у Facebook, Telegram та Instagram.
Завжди цікаві новини!