Сьогодні, 8 травня на території Комплексу колишнього палацу Потоцьких в Івано-Франківську запрацював цифровий музей «Місто і зброя».
Як наголосив під час відкриття музею директор КП ПІК «Палац» Володимир Гайдар - це не класичний музей, не музей з артефактами й фондами, а такий, що має співпрацювати з відвідувачами в найближчий зараз спосіб – за допомогою гаджетів, якими люди користуються майже постійно, інформує кореспондентка Бліц-Інфо.
"Це не звичайний музей, а віртуальний. Чому такий формат? Він має працювати як багатофункціональний, багатошаровий простір, окрім того ми не можемо собі дозволити утримувати великі фондосховища. Тож ми є як "двері" щоб заохотити відвідувати класичні музеї",- пояснює Гайдар.
Очільник КП ПІК «Палац» зауважує, що цей проєкт починався як «музей зброї», але до фінального вирішення дійшла назва – музей «Місто і зброя», що розкриває тему життя нашого міста в часи воєн: від заснування Потоцькими, через Першу та Другу світові війни.
"Концепція музею пов'язана зі зброєю адже первинна назва проекту була "Музей зброї". Але коли ми працювали з істориками, зрозуміли, що інформації, яка б могла вирізняти цей музей серед тих які представляють зброю, наприклад львівського "Асеналу", не вдасться, адже база слабенька. Місто будоване як оборонне на засадах ідеальних міст. Воно мало оброняти територію, місто яке пережило дві світові війни. Тому формат перелаштували на стосунки міста і мешканців до зброї, як вона впливала на місто і як українці поводилися в періоди окупації. От власне проявити українську історію в контексті було важливо",- каже Гайдар.
Проєкт планувався на одне невеличке приміщення, але в результаті вдалося розширити межі і окрім головної зали задіяні коридори і дві зали. Загальна площа з 48 м2 збільшилась до 150 м2. Тут представлені три періоди: заснування міста, Перша та Друга світові війни.
"У кожному періоді представлені репліки найбільш відомих видів озброєння в натурному і в цифровому виглядах. З реальних є точні репліки зброї: пістолет, який запалювався кремнієвим запальником; бартка; шабля; найбільш поширена рушниця – малінхерка тощо. Віртуальними є архівні картографічні відтворення: давні поштівки, карти, відеоматеріали. Є динамічні анімації, слайдшоу, які представляють кожен з періодів. Деякі цифрові речі виконані з допомогою штучного інтелекту. Окрім того, на манекенах при вході представлені точні копії одностроїв різних періодів: приватної армії Потоцького, воїнів УГА та УПА. Деякі артефакти одностроїв оригінальні, деякі – відтворені", – розповідає директор КП ПІК «Палац» Володимир Гайдар.
Як зауважив під час відкриття міський голова Руслан Марцінків, символічно, що цей проєкт розпочався до початку повномасштабного втрогнення, але тема музею дуже гарно перекликається з тим, що зараз відбувається в Україні.
"Українці протягом століть боряться за українську державу, за український Франківськ. Вітаю з цією подією і дякую представникам Європейського Союзу, за фінансування цього проєкту адже без їхніх коштів і можливостей його не було б. Це перша складова майбутнього музею Івано-Франківська, який буде тут розміщений",- каже мер.
На перспективу до віртуального музейного простору на базі корпусу Ж заплановано влаштувати експозиції за темами: Ідеальні міста Європи та місце Станіславова серед них, генеалогічний музей роду Потоцьких, музей комплексу «Палац-шпиталь», музей історії та археології міста.
Музей «Місто і зброя», який працюватиме з вівторка по неділю включно, з 10-ї до 17-ї години.
Читайте нас у Facebook, Telegram та Instagram.
Завжди цікаві новини!